zdroj foto: FB Jan Morávek
Veřejnosti nepříliš známý kancléř Poslanecké Sněmovny Jan Morávek rezignoval na svou funkci poté, co předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová vypsala výběrové řízení na jeho místo. Opozice mluví o prasárně, na druhou stranu je potřeba dodat, že koalice vyčerpala všechny možnosti, jak dát prostor k důstojnému odchodu.
Když Jan Morávek podle důvěryhodných zdrojů redakce seděl koncem března na klubu V. pod sněmovní kavárnou Demokracie, dělal mu společnost exministr vnitra Jan Hamáček, bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek a na slůvko se stavil i další lidovecký poslanec Ondřej Benešík. Nechyběly fotky na rozloučenou, protože právě končila etapa sněmovního kancléře Jana Morávka, který převzal místo po Petru Kynšteterovi, jenž vydržel ve funkci neuvěřitelných 27 let.
Morávek se rozhodl sám rezignovat, když předsedkyně Sněmovny vypsala na jeho místo veřejné výběrové řízení. „Tento postup považuji za prasárnu,“ sdělil redakci jeden z poslanců ANO. Na obdobné dotazy redakce emailem nereagovala poslankyně Jana Mráčková Vildumetzová, ačkoli ta veřejně kritizovala cestu, jakou k odstranění kancléře zvolila Markéta Pekarová na tiskové konferenci hnutí ANO před úterním jednáním Sněmovny.
Žádnej med
Vztah Pekarové a Morávka byl od začátku nástupu do funkce odtažitý. Pekarová se nechala pro Hospodářské noviny slyšet, že se neztotožňovaly jejich cesty o vedení Sněmovny, ale podle našich informací byl na Morávka vyvíjen neustálý nátlak. Předsedkyně mu podle důvěryhodných zdrojů redakce VH často dávala najevo, že jeho setrvání ve funkci je nadále nežádoucí, a jestli si už hledá něco jiného. Kancléř si nicméně přišel pevný v kramflecích a počítal s dobrými mezilidskými vztahy na jinak nenápadném Organizačním výboru Sněmovny. Právě na něm se mohlo v březnu rozhodnout o jeho definitivním odvolání, ale i přesto, že zde disponuje koalice většinou, z 16členého tělesa kancléře podrželi lidovci Jan Bartošek a Marek Výborný. Morávek přežil. Zbytek přijal hlasování jako prostý fakt, v úmyslu nedělat v koalici dusno, a Pekarová na druhou stranu, a ve snaze neztratit tah, byla donucena zvolit neelegantní variantu. Následovalo vypsání výběrového řízení na post kancléře, což pro Jana Morávka znamenalo pomyslnou poslední kapku. Rezignace na sebe nenechala dlouho čekat.
Cesta do křesla nového českého sira Humprheye, který má pod sebou rozpočet cca 1,5 miliardy, je otevřena a vrabci na střeše si štěbetají, že se jím stane jeden z exposlanců TOP09.