Pražští hasiči začali v pondělí v Malešicích na pozemku České pošty stavět stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky. Ubytování v něm najde 150 lidí, zejména těch, co nyní pobývají na hlavním nádraží. Součástí zařízení bude i zázemí včetně jídelního stanu či sprch, řekli mluvčí hasičů Martin Kavka a mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Se stavbou začali hasiči v 8:00, kolem 12:00 už na místě stálo osm stanů.
V Praze už několik týdnů funguje stanové městečko v Troji, kde bylo k pondělku 147 uprchlíků. Hlavní město se potýká s velkým přílivem běženců z Ukrajiny. Asistenční centrum KACPU ve Vysočanech, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes devadesát tisíc lidí.
„Koncept stanového městečka (v Malešicích) je stejný jako v Troji. Měli jsme požadavek na podobu areálu, aby sem ten koncept zapadl, takže se dokončují práce, kdy se musí vysekat křoviny, abychom mohli postavit deset stanů,“ řekl Kavka.
Městečko vzniká na pozemku vedle třídírny České pošty mezi ulicemi Českobrodská a Sazečská a vlakovými kolejemi. „Pozemek patří částečně České poště a částečně magistrátu a má rozlohu pět tisíc metrů čtverečních. Výhoda je, že kromě těch náletových dřevin zde není nic, co by bránilo výstavbě městečka. Kácejí se pouze křoviny, žádné stromy se kácet nebudou,“ ujistil Vitík. Na odstraňování zeleně dohlíží úředník z odboru životního prostředí Prahy 10 a zástupce odchytové stanice.
„Bude zde celkem deset stanů, kde budou uprchlíci ubytovaní. V každém z nich bude patnáct lůžek ke spaní. Předpoklad je takový, že stany budou hotové a vybavené zítra (v úterý) během dne,“ uvedla redaktorka ČT Karolína Nová. Stavbu hasičům podle ní komplikuje sekání náletových dřevin. „Hasiči začnou stavět další stan až ve chvíli, kdy se pro něj uvolní místo,“ dodala.
„Za dvanáct hodin by mělo být hotovo. Tady to možná bude trvat trochu déle, protože areál není ještě plně připraven,“ řekl Kavka.
Stejně jako v Troji také v Malešicích bude desítka stanů pro ubytování, společné prostory jako jídelna, sprchy a sociální zařízení a vznikne dětský koutek. „Plán výstavby, který jsem od velitele viděl, je de facto totožný s Trojou, liší se jen v pár drobnostech,“ dodal Kavka. Výstavba stanů trvá čtyři až pět hodin. Následně je potřeba areál napojit na inženýrské sítě.
Praha se potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou a jedná s vládou a ostatními kraji o přemístění uprchlíků do krajů, které nejsou tolik vytíženy. Kvůli nedostatku ubytovacích kapacit a situaci na hlavním nádraží vzniklo v polovině května stanové městečko v Troji.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) očekává, že při počtu 350 tisíc uprchlíků z Ukrajiny budou letos náklady na jejich péči asi 6,9 miliardy korun. Příjmy z jejich zdravotního pojistného, které za ně odvede stát nebo zaměstnavatelé, budou asi o 2,4 miliardy korun nižší, uvedli zástupci správní rady VZP.
Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka budou ale reálné náklady zřejmě nižší. „Je to číslo, které je podle mého názoru na horní hranici odhadu,“ uvedl. Každý z nich bude potřebovat zdravotní péči za zhruba 26 400 korun, což je asi 60 procent průměru českých pojištěnců.
Do Česka ale přicházejí i vážně nemocní uprchlíci, například pacienti s rakovinou nebo cystickou fibrózou. Zatím vykázaná péče za měsíc březen je podle Kabátka řádově ve vyšších desítkách milionů, ale nejde o končená čísla. „Domníváme se, že celá řada se zapojí do pracovního procesu nebo bude zemi opouštět, takže (náklady) budou spíš klesat,“ dodal.
V produktivním věku je celkem 190 tisíc z nových ukrajinských pojištěnců VZP. Dětí je 125 tisíc, dospělých žen 152 tisíc a dospělých mužů 57 tisíc. V současné době za ty, kteří nepracují, hradí po dobu jednoho roku zdravotní pojištění stát. Měsíčně za každého stejně jako za české děti, seniory či nezaměstnané odvádí 1979 korun, od července to bude 1597 korun. VZP očekává, že příjmy z těchto plateb a odvodů pracujících budou asi 4,5 až 4,7 miliardy.
ZDROJ: ČT24
ZDROJ FOTO: teraz.sk