Aspartam. Sladidlo, které skrývá nebezpečí. Je potenciálně karcinogenní

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Aspartam je umělé sladidlo, které se často používá jako náhrada cukru ve výrobcích s nízkým obsahem kalorií, jako jsou dietní nápoje, cukrovinky, žvýkačky a různé potravinářské výrobky. Ale má i své nevýhody. Dlouhodobě probíhá diskuse o jeho bezpečnosti. Nyní bylo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako možný zdroj rakoviny.

Aspartam je umělé sladidlo, které se často používá jako náhrada cukru ve výrobcích s nízkým obsahem kalorií, jako jsou dietní nápoje, cukrovinky, žvýkačky a různé potravinářské výrobky. Ale má i své nevýhody. Dlouhodobě probíhá diskuse o jeho bezpečnosti. Nyní bylo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako možný zdroj rakoviny.

Zatímco bezpečnostní opatření pro jeho užívání nebyla změněna, odborníci zdůrazňují nutnost dalších vědeckých studií, které by osvětlily vztah mezi aspartamem a rakovinou u lidí. Je známý pro svou sladkou chuť a je přibližně 200-400krát sladší než sacharóza (cukr). Aspartam je kombinací dvou aminokyselin, fenylalaninu a asparagové kyseliny, a při rozkladu v těle se mění na látky, které poskytují sladkou chuť, uvádí server ferpotravina.cz.

Látka je oblíbeným sladidlem pro lidi, kteří chtějí omezit příjem cukru a kalorií, například diabetici a lidé s potřebou kontrolovat svou hmotnost. Má výhodu, že dodává sladkou chuť potravinám, aniž by přispíval k energetické hodnotě výrobku. To mu umožňuje sloužit jako alternativa pro lidi, kteří se snaží snížit svou spotřebu cukru. Nicméně je zde také jedno velké ale.

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí WHO, byl aspartam zařazen mezi látky s potenciálem vyvolávat rakovinu. Agentura Reuters informuje, že stále existuje omezené množství informací, které by naznačovaly rakovinný účinek této látky. Vědecká literatura například dokládá spojitost mezi konzumací aspartamu a určitými typy jaterního karcinomu.

IARC umístil aspartam do kategorie 2B, která zahrnuje přibližně 300 dalších položek. Mezi nimi jsou například kyselina kávová, aloe vera, práce v textilním průmyslu, povolání hasiče nebo tesařství. Americký odborník na rakovinu Paul Pharoah pro agenturu AFP uvedl, že veřejnost by neměla být znepokojena tím, že látky v této kategorii mají karcinogenní potenciál.

Šéfka IARC, Mary Schubauerová-Beriganová, dále upozornila na omezené množství vědecké literatury týkající se vlivu aspartamu na vznik rakoviny. Vyzvala vědce, aby prováděli další výzkum, který by situaci dále více objasnil. Odborný výbor WHO pro potravinářské přídatné látky (JECFA) v reakci na WHO nezměnil svá pravidla pro bezpečné užívání aspartamu. Výbor považuje denní dávku až 40 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti za bezpečnou. WHO uvádí, že například dospělá osoba vážící 70 kilogramů by musela vypít 9 až 14 plechovek nápojů obsahujících aspartam s obsahem 200 nebo 300 miligramů aspartamu denně, aby překročila přijatelnou denní dávku. Podobná omezení platí i v jiných částech světa.