Redakci Vysokahra.cz se ozval bývalý nájemník z domu v Letohradské ulici Praze 7 Pavel Kozdera, který si přečetl, že prezident Zeman napsal dopis primátoru Prahy Zdeňku Hřibovi, v němž oroduje za navrácení majetku rodině Annie Kikayon. Ona, resp. její příbuzenstvo a většinový vlastník nechávají podle něj dům chátrat.
Dům původně vlastnila Františka Steindlerová, která zemřela v roce 1937. Nemovitost odkázala své dceři a vnučkám. V roce 1940 byl ale dům arizován a zkonfiskován. Rodina unikla. Teď se ozvala Annie Kikayon, která je potomkem Steindlerové, s žádostí o navrácení rodinného majetku. A udělat to může, i když lhůta pro uplatnění restitučních nároků už zanikla. Město se už jednou postavilo k věci zamítavě a dům nevrátilo.
„ Problémem domu je, že se nachází v podílovém vlastnictví. 75% vlastní Praha 7, zbytek paní Kykayon. Nikdy jsem ji, ani její dědičku neviděl. Akorát jednou tam poslala delegaci, všem nájemníkům naslibovali, že vymění okna, které držela jen silou vůle, že opraví střechu, kterou teklo, atd. Jen sliby, sliby, sliby. Kykayon ani městská část řešily jen havarijní opravy. Investice žádná, “ vysvětluje, jak se žilo v Letohradské 14 bývalý nájemník Pavel Kozdera.
Podle něj by se tam prezident měl jet podívat, aby viděl, jak se Židovka, za kterou oroduje, starala a stará „vzorně“ o svůj majetek. „ I když ji patřil jen z 25%, pořád je to vlastnictví. Víte, bydlel jsem v tom domě z konce 19. století 35 let, s rodiči a následně sám, pak s rodinou a dětmi. Jeho žalostný stav mě nakonec donutil tento byt a dům opustit. Sepisoval jsem po domě petice, aby vyměnily okna, která byla stupně rozpadu snad původní. Aby opravili střechu, kvůli jejíž děravosti jsme měli tisíce holubích hoven na půdě, aby instalovali vodoměry na domácnost, a tak dál. Všichni v domě se mnou souhlasili, městská část slibovala, majitelka posílala delegace s příslibem, ale na domě podle mých informací dodnes nebylo uděláno nic. Nemůžete vybírat pětihvězdičkový nájem a nechat lidi žít ve dvouhvězdě. Měli si na rekonstrukci půjčit a až pak zvedat nájem a ne to tahat od nás dopředu,“ popisuje zkušenosti Kozdera, který se na dům byl začátkem května podívat.
Nedoplatky, zima, krysy
Podle bývalého nájemníka žalostný stav tohoto domu a energetická náročnost byl důvodem jeho odstěhování. „ V domě se sice platilo regulované nájemné, ale to už se po deregulaci ani moc nelišilo od tržního. Když vám přijde, že máte doplatit 35 kubíků vody, které jsem nespotřeboval ani za rok, v obýváku máte i přes zapnuté topení 16 stupňů a do sklepa se bojíte, protože kromě krys tam občas přebývali i bezdomovci, je nejvyšší čas prásknout do bot,“ konstatuje.
Kozdera chápe Zemanův pro izraelský postoj, ale v tomto případě by se prezident podle něj měl jít nejprve na dům podívat, aby viděl, jak paní, za níž neváhala hlava státu ztratit přímluvu, s majetkem zachází a v jakých podmínkách ty obyvatele domu nechá bydlet. „Zeman se snaží za každou cenu vypadat jako miláček Izraele, ale tahá politiku tam, kam vůbec nepatří.“
Hřib se tím nebude zabývat
Primátor Hřib potvrdil, že dopis už dostal. Řešit ho ale on sám nebude. „Záležitosti týkající se majetku města standardně řeší gesčně odpovědný radní Jan Chabr, řešil tedy i tuto konkrétní záležitost. Proto jej požádám o návrh odpovědi na dopis prezidenta Miloše Zemana,“ sdělil primátor, pro Lidovky.cz