Předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu Jana Černochová svolala na středu 10. února v 7 hod. mimořádné jednání výboru, který se bude zabývat fatálním pochybením Ministerstva obrany při podpisu smlouvy na víceúčelové vrtulníky, v jehož důsledku resort obrany dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 550 milionů Kč.
„Vyzývám v této souvislosti také premiéra Babiše, aby se bezodkladně začal zabývat personální situací na Ministerstvu obrany a vyvodil z tohoto pochybení odpovídající důsledky. Pokud máme navyšovat prostředky na armádu a pokud toto navyšování má mít nadále širokou politickou podporu, nemůžeme si dovolit, aby tyto byly následně promrhány na stamilionových pokutách a aby docházelo k dalšímu rozkladu tohoto resortu,“ apeluje Černochová s tím, že i přesto že je rozhodnutí o pokutě nepravomocné, přesto je alarmující.
Podle ní je neuvěřitelné, že k takovému selhání může dojít u zakázky se strategickým významem. „Od ministra budeme chtít na jednání výboru slyšet, zda není nákup ohrožen, jak situaci vyřeší a jaké z tohoto selhání vyvodí důsledky“, vyjmenovává a nit nenechá suchou na tehdejším náměstkovi pro akvizice Filipem Říhou.
„Je zcela absurdní, že tato zpráva přichází ve stejném týdnu, kdy jsme se dozvěděli, že pan Říha byl usazen do cela nové, uměle vytvořené náměstkovské židle,“ napsala na facebooku politička a připomněla, že tehdy měl Říha management této zakázky na starosti.
„Velmi mne mrzí, že tato pokuta zcela boří dobrý dojem z toho, že se v uplynulých letech na Ministerstvu obrany podařilo rozhýbat zásadní modernizační projekty. To je skutečně gól do vlastní branky, a navíc v momentě, kdy politici napříč spektrem téměř unisono bojují za každou miliardu pro armádu,“ pokračovala s tím, že za neférové považuje, že ministr Metnar výbor pro obranu neinformoval. „Nikdy v minulosti neměla armáda ze strany výboru pro obranu tak silnou podporu. Ovšem důvěra je vždy oboustrannou záležitostí a zamlčování zásadních informací je důvodem k její ztrátě,“ uzavřela.
Ministerstvo obrany dostalo pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve výši půl miliardy korun kvůli kauze nákupu armádních vrtulníků. Pořízení dvanácti strojů americké firmy Bell za 15 miliard korun u antimonopolního úřadu zpochybnil italský výrobce Leonardo, který své levnější stroje neúspěšně nabízel české armádě.