Česko už udělilo přes 200 tisíc uprchlických víz! Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu

Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu ke zvládání přílivu uprchlíků. V Partii Terezie Tománkové CNN Prima News to řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Dále informoval, že o maximální částce domácnostem za ubytování běženců kabinet bude příští týden jednat. Počet lidí, kteří dostali v Česku speciální víza, překročil 200 tisíc. V případě, že z Ukrajiny uprchne například deset milionů lidí, bude nutné hledat řešení na úrovni EU, řekl Rakušan s tím, že nemůže vyloučit uprchlické tábory. Tolik lidí zatím podle OSN opustilo své domovy včetně těch, co se přesunuli do jiné části země.

„V krizovém plánu je jasně stanoveno, že v černém scénáři, v němž se pohybujeme dávno, je zaveden nouzový stav,“ sdělil Rakušan. Ujistil, že nebude znamenat omezení pohybu, jako tomu bylo v době covidu, a bude využíván jen ke krizovým opatřením v souvislosti s migrací.

Nejsilnější opoziční strana ANO podle Aleny Schillerové nebude prodloužení nouzového stavu blokovat. Po vládě ale chce krátkodobý a střednědobý plán řešení uprchlické krize.

Ministr vnitra uvedl, že podle původních plánů se počítalo s tím, že do Česka dorazí za měsíc zhruba 20 tisíc uprchlíků. Za tři týdny jejich počet ale překročil čtvrt milionu. Na cizinecké policii, kde mají lidé třicet dnů na nahlášení od příjezdu do Česka, se zaregistrovalo 107 797 lidí. V sobotu jich bylo 2139.

Na cizinecké policii nemusí svůj pobyt ohlašovat děti do patnácti let, podle údajů ministerstva vnitra je jich mezi uprchlíky zhruba čtvrtina. Čtyři pětiny dospělých jsou ženy. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek řekl, že Česká republika je na hranici kapacit. Podle dřívějších modelů z minulých migračních vln mohla přijmout takový počet uprchlíků, který odpovídá dvěma procentům obyvatel, což je něco přes 200 tisíc.

Za jejich ubytování aktuální návrh ministerstva práce a sociálních věcí počítá s kompenzací ve výši 9000 korun měsíčně. Rakušan nevyloučil navýšení částky, probere to příští týden vláda.

„Podle některých je problém zastropování na 9000 korun, na druhou stranu si nemůžeme dovolit dát takový výdaj, který by zase umožnil kšeftování s chudobou,“ podotkl Rakušan. Možnost vidí například v rozlišení toho, zda je ubytování skutečně v rodině, nebo ve volné nemovitosti v soukromých rukou. Materiál by vláda měla schvalovat příští týden.

Kabinet se ve středu dohodl s kraji na počtech uprchlíků, pro které budou zajišťovat ubytování. Přerozdělováni už jsou zájemci z Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje, kde docházejí kapacity. Uprchlíky do jiných krajů převážejí hasiči.

Senát ve čtvrtek schválil a prezident Miloš Zeman vzápětí podepsal tři zákony, které mají usnadnit přístup Ukrajinců k práci a ke zdravotnímu pojištění a jejich dětí do škol. První zjednodušuje postupy udělování oprávnění k pobytu pro ukrajinské uprchlíky. Oprávnění je podmínkou pro další začlenění běženců do systému dávek, na pracovní trh nebo do vzdělávání. Zákon také upravuje vstup Ukrajinců do systému veřejného zdravotního pojištění.

Podle další předlohy budou moci příchozí z Ukrajiny pracovat bez pracovního povolení a zaměstnání získají bez překážek. Uprchlíci získají příspěvek 5000 korun, a to i opakovaně. Domácnosti, které ubytují uprchlíky, by mohly dostat finanční příspěvek. Zatím se počítá s 3000 korunami na osobu a měsíc, nejvýše však zmíněných 9000 korun za měsíc.

Třetí zákon umožní školám zvýšit kapacity tříd kvůli dětským uprchlíkům. Postarat se o ně budou moci rovněž ukrajinští pedagogové, kteří nebudou splňovat podmínku znalosti češtiny. Opatření má platit do konce srpna.

Uvnitř Ukrajiny je podle pátečního odhadu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na útěku před válkou asi 6,5 milionu lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v sobotu oznámil, že počet uprchlíků, kteří odešli do zahraničí, se za den zvýšil o další desetitisíce na bezmála 3,33 milionu.

V případě, že z Ukrajiny uprchne například deset milionů lidí, bude nutné hledat řešení na evropské úrovni, řekl Rakušan. Hovořil o tom, že se například budou muset uprchlíci rozmisťovat po jednotlivých zemích v EU. Nemůže podle svých slov slíbit, že nevzniknou například uprchlické tábory.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: teraz.sk