Velkou vlnu nevole vyvolala prezidentova slova v nedělní Partii o tom, že Miloše Vystrčila nebude za trest zvát na pravidelná setkání s dalšími ústavními činiteli ke koordinaci zahraniční politiky. „Pohrdá horní komorou, voliči i demokracií!“, obul se do prezidenta senátor Czernin.
„Tak porada o zahraniční politice není za odměnu nebo za trest, je to ústavní odpovědnost“, šel do prezidenta Jiří Dolejš (KSČM).
Na adresu prezidenta si přisadil i Václav Votava (ČSSD). “Pan prezident především není soukromá osoba, je to hlava státu, a tak má zvát na poradu všechny nejvyšší ústavní činitele. Pokud je to ale jenom soukromé přátelské popovídání, pak budiž, ať pozve,koho chce“, apeluje poslanec.
Do Zemana se pustil také skladatel a politik Michael Kocáb. “Miloš Zeman od počátku narušoval naší oficiální zahraniční politiku. Nyní Miloš Vystrčil narušil jeho narušenou politiku. Zaplať pánbůh. Lézt do zadku totalitní komunistické moci je nemravné a žádné peníze za to nestojí“, napsal na twitteru.
Europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) pak považuje slova prezidenta za ostudná. „Na Primě označil senát za nejzbytečnější instituci a Vystrčilovu cestu na Taiwan klukovskou provokaci. Je ostuda, že se prezident není schopen zastat předsedy českého senátu a odsoudit nehorázné výroky čínských komunistů“, navážel se do Zemana politik.
Senátor Tomáš Czernin (TOP09) pak slova prezidenta považuje za pohrdání voliči a demokracií. “Prezident nebude “za klukovinu s Tchaj-wanem” zvát předsedu senátu na schůzky nejvyšších ústavních činitelů? Pohrdá horní komorou, voliči i demokracií! Vyzývám všechny slušné politiky, aby Zemana bojkotovali. Špiní úřad prezidenta země!“, řekl ostře politik.
V minulém týdnu se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vydal společně s českou delegací na Tchaj-wan. Cesta vzbudila velkou pozornost. Vedle Číny se proti ní stavěli i vysocí čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.