Ani setkání výboru pro životní prostřední Poslanecké sněmovny posun v případě otravy řeky Bečvy kyanidem nic nového nepřineslo. Slib ministra Brabce o brzkém vyšetření celé přírodní katastrofy bylo plácnutím do vody. Do celé věci se navíc vložila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která apelovala na vyšetření případu a nitky vedoucí do hnutí ANO. To si pro změnu nenechala líbit Eva Fialová (ANO), která zaujala obranný postoj.
Obě poslankyně si kvůli zamořené Bečvě vjely do vlasů. Pekarová Adamová označila ve svém příspěvku adresovaném voličům Fialovou jako tu, která se snažila zamést stopy, které by mohly vést k firmám patřící do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše. „Na výboru pro životní prostředí se odehrálo absurdní divadlo, kdy poslankyně ANO (a bývalá zaměstnankyně Lovochemie z koncernu Agrofert) usilovala o to, aby záznamy z jednání nebyly zveřejněny. I přes můj protest úspěšně,“ napsala na Facebook předsedkyně TOP 09.
Pekarová se obrátila oficiální cestou na Inspekci životního prostředí. „Jsem zvědavá na odpovědi. Bez nich to totiž zatím vypadá, že se tu politická divize Agrofertu pokouší krýt způsobení ekologické katastrofy. A to nesmíme nechat jen tak,“ burcovala předsedkyně TOP 09.
Za zavřenými dveřmi
Poslankyně Eva Fialová z hnutí ANO navrhla výboru, aby se jednání o vyšetřování citlivého případu konalo bez pořizování zvukového záznamu a bez přítomnosti novinářů. „Důvodem pro tento můj návrh bylo, že se jedná o otevřený spis, který podléhá vyšetřování. Osobně se domnívám, že by tyto informace neměly být zveřejňovány, jelikož tak může dojít k narušení vyšetřovacího procesu, či k jeho samotnému zmaření,“ vysvětlovala Fialová. Jenže se přepočítala a informace k veřejnosti doputovaly. Usnesení o neveřejném jednání přitom bylo schváleno samotným výborem.
Předsedkyně udělala opak
Třetí postavou v příběhu je předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti). „Paní předsedkyně nás obeznámila o přítomnosti pana ministra Brabce a zástupce České inspekce pro životní prostředí,“ napsala poslankyně Fialová. K diskuzi přes internet byli pozváni i novináři, navzdory dohodě výboru. „Pokládám za naprosté profesní selhání, že nás paní předsedkyně dále neinformovala o dalších připojených osobách,“ čertila se poslankyně za Ústecký kraj. Dle svých slov očekává, že se celou kauzu podaří úspěšně objasnit.
Podivné vyšetřování
Na zvláštní praktiky vyšetřování úhynu desítek tun ryb v řece Bečvě upozornil pořad Reportéři ČT. Redaktoři veřejnoprávní televize přinesli informace o postoji České inspekce životního prostředí a o tom, že jeden ze svědků byl vyslechnut až po měsíci. Místní rybáři mají za to, že jed unikl jinde, než tvrdí vyšetřovatelé. Prazvláštní je i postoj ministra Richarda Brabce (ANO), který nejprve slíbil vyšetření během krátké doby, ale posléze svůj postoj pozměnil. „Pořád doufáme, že pachatele odhalíme. Samozřejmě s tím, jak čas běží, se pravděpodobnost dopadení snižuje,“ přiznal webu Hlídacipes.org dozorující státní zástupce Petr Bareš ze vsetínského státního zastupitelství.