O dojemné gesto, o kterém se bude ještě dlouho mluvit, se postaral Izraelský trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg, který si před zápasem podal ruku se svým Íránským protějškem Megranem Shahinbatem a dokonce si společně i chvilku přátelsky popovídali.
Na tomto přátelském setkání by nebylo nic moc zvláštního, kdyby mezi oběma státy nebyla nenávistná nevraživost. V minulosti docházelo i k situacím, kdy iránští sportovci odmítali nastoupit do zápasu proti Izraelcům.
Izraelský trenét Ronen Ginzburg má od minulého roku české občanství a byl to právě on, kdo dovedl český basketbalový tým do Tokia. Jak je vindno, ctí myšlenku hlavní myšlenku Olympiády, která se snaží spojovat všechny národy a ctí férového sportovního ducha.
I zde se před zápasem hojně diskutovalo, zda-li Íránci vůbec do zápasu nastoupí. Jejich hlavní důvod k nenávisti je především politický. Írán totiž neuznává Izrael jako stát. Rozepře mezi těmito dvěma státy začala už v roce 1948, kvůli rozdělení Palestiny. Vztahy židovského státu s Íránem se výrazně zhoršily po Íránské revoluci v roce 1978 s nástupem teokratické vlády a spory probíhají dodnes. Podání ruky Izraelce a Íránce je tedy velmi nečekané, ale zároveň velmi milé, gesto. Třeba do budoucna napomůže ke zlepšením vztahů mezi Izraelem a Íránem.