Svět zmítaný v epidemické krizi, Evropa obětí dvou teroristických útoků za poslední týden a kníže Schwarzenberg kritizuje středoevropskou migrační nesolidaritu. Nadmíru zajímavé. Podivení vyjádřila i vlivná osobnost hnutí Trikolóra, veterán mediální rad, hudebník a spisovatel Petr Štěpánek. Podle něj se kníže dočista zbláznil. Napsal na síti v neděli. V pondělí ráno ale atmosféra zhoustla. Rakousko se stalo obětí hrůzného útoku islámského teroristy. Jaká ironie. Den před tím, kníže v rozhovoru středoevropskému státu vzkázal, ať je hrdé na své migranty.
Jeden teroristický útok v Evropě za druhým a bývalý ministr zahraničních věcí a neúspěšný kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg kritizuje středoevropské státy za jejich přístup k problematice migrace. Uvedl to v rozhovoru pro nedělní rakouské vydání listu Tiroler Tageszeitung. Řekl, že chybějící solidaritu z jejich strany by Evropská unie neměla tolerovat.
Český politik v interview odsoudil i postoj rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který odmítl převzít část nezletilých migrantů z požáry zničeného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. „Samozřejmě je potřeba pracovat na tom, aby ti lidé mohli zůstat ve svých domovských zemích. Ale politika EU, která problém hází na krk Řecku a Itálii, přičemž ostatní se od toho distancují, je nespravedlivá a nelidská,” řekl čestný předseda TOP 09 v rozhovoru, ze kterého citovala agentura APA.
Česko, Polsko a Maďarsko „ostudou”
Kníže si také nebral servítky a ostře zkritizoval i Českou republiku. Podle něj zejména postoj Česka, Polska a Maďarska je „ostudným“. Upozornil, že tyto státy se zcela odmítají dělit se s jihoevropskými státy o břemeno, které představuje starost o migranty mířící primárně právě na jih kontinentu. „Chybějící solidarita by se neměla tolerovat,” apeloval exministr, podle něhož by země, které žádné migranty přijmout nechtějí, měly podstatně finančně přispívat.
„Bohužel i rakouská vláda přistoupila k tomu, že názor zemí Visegrádu sdílí. Rakousko přitom hodně migrantů přijalo a mnozí z nich se příkladně integrovali. Na to může být Rakousko pyšné,” dodal Schwarzenberg v nedělním vydání. Následující den však obletěli svět hrůzostrašné obrázky spáchaného islámského teroru ve Vídni, při kterém zemřeli 4 lidé a mnoho dalších bylo zraněno. Pondělní útok ve Vídni spáchal dvacetiletý islamista s kořeny v Severní Makedonii, který až do loňského prosince seděl ve vězení za snahu připojit se k bojům v Sýrii.
Omezování peněz z fondů není řešením
Ve sporech o dodržování principů právního státu, které nyní unie vede s Maďarskem a Polskem, je podle českého politika třeba postupovat obezřetně. Omezení finančních prostředků z evropských fondů podle něj není řešením, protože by to byl trest zejména pro obyvatele daných zemí. Řešení vidí jinde.
„Umím si představit cílená opatření zaměřená proti ekonomickým zájmům miliardářů, jako je český premiér Andrej Babišnebo maďarský premiér Viktor Orbán, a také proti jejich přátelům, kteří všichni velice rychle zbohatli,” uvedl Schwarzenberg, který v rozhovoru kritizoval i chybějící společnou zahraniční politiku EU.
Hudebník a spisovatel soptí. Kníže se asi úplně zbláznil
Slova bývalého ministra zahraničí silně rezonovala u hudebníka a spisovatele Petra Štěpánka (Trikolora). Podle něj kritika není vůbec na místě. „Schwarzenberg už se definitivně zbláznil. Ausgerechnet v okamžiku, kdy machometánští migranti řežou Francouzům hlavy, kritizuje středoevropské státy za jejich přístup k migraci. Prý by chybějící solidaritu z jejich strany Evropská unie neměla tolerovat. Jj, tak s tímhle dárečkem, coby mentorem, to má nová trojkoalice ODS, lidovců a Topky už předem vyhraný. Tak jen tak dál, eurosoudruzi!“, rozvášnil se na sociální síti autor autor knihy Pád modrého ptáka věnovaná úpadku ODS a ironicky si rýpl do nově vzniklého trojbloku, který bude společně kandidovat do nadcházejících sněmovních voleb.
Policisté nadále pátrají po dalších pachatelích pondělního vídeňského atentátu. Stále ovšem není jisté, kolik jich celkem je. Útok už si vyžádal čtyři oběti a sedmnáct zraněných.