Seznamzpravy.cz jako první upozornil na možný důvod plánované cesty Jana Hamáčka do Moskvy. Hamáček veškerá tvrzení v článku popírá a popisuje jej jako lživý a spekulativní. To stejné koneckonců potvrdili i účastníci schůzky. Při mimořádné tiskové konferenci ČSSD Hamáček ve středu uvedl, že podnikne právní kroky proti Kroupovi a bude požadovat 10 milionů.
Janek Kroupa společně s Kateřinou Cirokovou zveřejnili článek, který poukazují na nové informace ohledně kauzy Vrbětice. Nově tedy vyplavala na povrch zpráva o tom, že se na jednání, kam byli pozvaní hosté přímo Janem Hamáčkem, řešilo možné zahlazení kauzy ve Vrběticích nákupem neschválené vakcíny proti Covid-29 – Sputnik V. Na jednání byli přítomni Vítězslav Pivoňka – velvyslanen v Rusku, Marek Šimandl – ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace, Jan Beroun – ředitel Vojenského zpravodajství a Jan Švejdar – policejní ředitel.
Podle informací z článku bylo jednání situování na téma objednávek vakcín Sputnik V tak, aby mohly být jistým zahlazením kauzy Vrbětice. Zjednodušeně takový výměnný obchod. Jednání se uskutečnilo den po oznámení Hamáčkovy cesty do Moskvy právě v rámci sjednání Vakcín.
Podle Hamáčka nikdo z těch, kteří podle článku vypovídali proti Hamáčkovi, Kroupovy spekulace nepotvrdil, a to ani na uzavřeném jednání sněmovny. Naopak, veřejně je popřeli, případně se odmítli vyjádřit. Hamáček tak podá na autory článku trestní oznámení za pomluvu, dále požaduje odškodnění 10 milionů korun a v neposlední řadě požaduje omluvu po opozičních poslancích, kteří jej na základě neprokázaných informacích pomluvili. Mezi nimi jsou Markéta Adamová – Pekarová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marti Jurečka (KDU-ČSL), kteří požadovali Hamáčkovu demisi. „Jsem vláčen bahnem, označován za vlastizrádce, dostávám výhružné emaily,“ uvedl na tiskové konferenci.
Celé jeho obvinění hází podle Hamáčka špatné světlo nejen na jeho osobu, ale na celou ČSSD, a slibuje, že se pokusí očistit jméno strany co nejlépe a získaných 10 milionů chce věnovat na dobročinné účely.