Vlnu diskuzí vyvolala cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na ostrov Tchaj-wan, který se považuje za samostatný demokratický stát, zatímco komunistická Čína ho považuje za svou odštěpeneckou provincii. Ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský má radost, že Vystrčil necouvl před čínským tlakem. „Není třeba klopit hlavu před diktátem a výhružkami“, napsal Hrušínský a postup Vystrčila náležitě ocenil.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR, dorazil na ostrov Tchaj-wan, kde se projednává otázka rozvoje vzájemné spolupráce.
Jan Hrušínský má z postupu Miloše Vystrčila radost a upřímně ho ocenil. Myslí si, že by se jím měly inspirovat další demokratické země.
„Po dlouhé době dávají Češi světu příklad, že není třeba se bát větších a silnějších. Že není třeba klopit hlavu před diktátem a výhružkami. Že není třeba být servilní k agresivnějším. Díky za to. Kéž by Českou republiku následovaly i další demokratické země,“ uvedl poslední srpnovou neděli Hrušínský na Twitteru.
Peking požaduje po všech zemích, s nimiž má diplomatické vztahy, aby se držely zásady jedné Číny. To mimo jiné znamená, že nemají navazovat mezistátní vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou provincii.
S letem nesouhlasili také třeba prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš. Podporu naopak Vystrčil získal od Spojených států, vyslovil mu ji například americký ministr zahraničí Mike Pompeo.