Vystoupení sexuologa Radima Uzla v pořadu DVTV vyvolalo ve společnosti značný ohlas. Za skandální většina laické i odborné veřejnosti považuje mim jiné výrok o tom, že poplácání podřízené po zadku je mnohdy v pořádku a mohlo by to v jistých případech vést k proteplení vztahů. Na sexuální obtěžování si podle odborníka máme zvyknout. Ze židle to nadzvedlo například předsedu poslaneckého klubu Miroslava Kalouska (TOP09), ale také řadu sexuologů. Uzel v DVTV měl hned několik kontroverzních názorů.
Od druhé věty bylo jasné, že moderátor Veselovský nenechá Uzla nadechnout. Až to místy působilo trapně a prvoplánovitě. I nezaujatý divák si všiml, že Uzel se v Bakalově médiu nachází na nepřátelské půdě. Veselovský se točil na kontroverzních tématech a chytal známého sexuologa za slovo.
„Sexuální násilí nezlehčuju, ale musíme si na něj zvyknout. Někdy může poplácání po zadku vést k oteplení vztahů. Poznám, jestli to ženě vadí,“ uvedl v rozhovoru s Martinem Veselovským známý a uznávaný gynekolog a sexuolog. Ten také v debatě uvedl, že muž je od přírody zvíře, ženy by s tím měly počítat a dát si pozor. „Znásilnění tady bylo, je a bude,“ dodává. „Ne s každým a ne vždy,“ odpověděl pak Veselovskému, zda je v pořádku na pracovišti poplácat ženu po zadku. Uvádí, například, že za svou kariéru poplácal po zadku desítky zdravotních sester, nevhodné to podle něj není.
Některé jeho výroky zvedly ze židle i samotné politiky. Například Kalousek reagoval na jeho tvrzení, že „když na 14 letou holku pokřikují na ulici, že má velká prsa, tak na takovéto sexuální obtěžování si musí zvyknout, podobně jako já, když mi nese kávu potetovaná číšnice…,“ jak uvedl sexuolog v DVTV. Bývalý ministr financí se do něho zhurta pustil. „Kdyby tohle někdo pokřikoval na moji 14 letou dceru na ulici, následujících několik týdnů by nepokřikoval nic a konzumoval by brčkem. A kdyby mi pak pan docent řekl, že “si na to musí zvyknout”, potřebovali bychom další brčka…,“ rozčílil se.
S Uzlem nesouhlasí ani jeho kolegové z branže
„Kdybyste stejné otázky položila mně, na každou bych vám dala přesně opačnou odpověď,“ hodnotí podle serveru iDnes.cz Uzlova vyjádření sexuoložka a soudní znalkyně Želmíra Herrová s tím, že Uzel sexuální násilí bagatelizuje. „Zdá se, že nerozumí sexuálnímu motivačnímu systému, tak jako mu rozumíme my, kteří už dlouhá desetiletí pracujeme se sexuálními devianty,“ podotkla a dodala, že plácání po zadku, nejedná-li se o pár, není v pořádku. „Daný jev by zasluhoval odborné sexuologické vyšetření toho, kdo plácal,“ řekla.
Zakladatelka spolku Konsent Johana Nejedlová podle iDnes.cz má podobný názor. Odbornice, která se zabývá prevencí sexuálního násilí a obtěžování považuje slova Uzla za nepravdivé. „To, co pan doktor říká, se nezakládá na faktech, je to jen jeho domněnka a je smutné, že to šíří ve veřejném prostoru,“ uvedla podle serveru Nejedlová s odkazem na vyjádření, podle nichž se třeba mnozí otcové už bojí posadit si dceru na klín, aby nebyli obviněni ze sexuálního obtěžování.
Ta také kontrovala tvrzení, že si za obtěžování ženy mohou samy. Podle ní to vede akorát k tomu, že to pak ženy nenahlašují. „Současně tento narativ přispívá k tomu, že si někteří muži myslí, že to je v pořádku,“ uvedla Nejedlová s tím, že také nesouhlasí s tím, že by se na pracovišti měly kolegyně plácat po zadku. „Něco takového by se na pracovišti vůbec dít nemělo,“ řekla.
V podobném duchu vystupuje Radim Uzel již déle. V minulosti se například negativně vymezoval třeba proti hnutí #metoo. Nechápe na ní třeba to, že kritizuje v podstatě jakýkoliv dotyk, ačkoliv jde mezi mužem a ženou o běžnou a často i nutnou věc. Jako třeba v jeho zaměstnání.