Jedna z vysokých her, která nás čeká v Poslanecké sněmovně, bude schvalování státního rozpočtu. Rozbrojem jsou totiž jsou výdaje na obranu a vládní opora KSČM je požaduje výrazně snížit. Komunisté, kteří ve volbách zoufale pohořeli, se chytají stébla a vytahují témata, na které doufají, že budou slyšet jejich voliči. V sázce je ale hodně – naše bezpečnost a obranyschopnost. Premiér, ministr obrany i celá vláda mají naštěstí jasno. Nic se ve výdajích do armády škrtat nebude. Problémem je, že hlasy komunistů, tedy podporovatelů menšinové vlády, jsou při schvalování rozpočtu klíčové. Vysokahra.cz bude při tom.
Sám premiér Andrej Babiš naštěstí vyloučil, že by připadalo v úvahu škrtat ve výdajích na obranu. Podle něj armáda skutečně potřebuje moderní výbavu. „Naše armáda nám vždycky pomohla, když byly povodně, teď s chytrou karanténou,“ hájil bezpečnostní složky šéf hnutí ANO.
Snížení až o 10 miliard navrhli komunisté jako jednu z podmínek pro podpoření návrhu státního rozpočtu ve Sněmovně. Hlasy KSČM, tedy podporovatelů menšinové vlády ANO a ČSSD, jsou pro schvalování rozpočtu nicméně klíčové.
Vláda schválila návrh rozpočtu, který přisuzuje obraně 85,4 miliardy korun
„Pevně věřím, že debaty ohledně naší armády končí a že dostane rozpočet, který si zaslouží, protože my armádu potřebujeme,“ vzkázal premiér Andrej Babiš v minulou neděli večer prostřednictvím sociálních sítí. Druhý den jednala vláda, která se jednoznačně postavila za resort obrany a schválila návrh rozpočtu, který přisuzuje obraně 85,4 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) věří, že se zodpovědně zachová i Sněmovna.
„Cením si přístupu všech členů vlády k naší obraně a bezpečnosti. Věřím, že stejně zodpovědně přistoupí k armádnímu rozpočtu i Poslanecká sněmovna,“ uvedl Metnar s tím, že už dříve avizoval, že není možné, aby armáda byla první, komu se v čase škrtů krátí rozpočet. Snížení obranných výdajů by tak chápal jako „přímý útok na bezpečnost země“.
Na letošní rok ministerstvo dostalo 75,5 miliardy korun, kvůli koronavirové krizi nakonec souhlasilo s navrácením 2,9 miliardy korun do státní kasy. V příštím roce by mělo ministerstvo obrany hospodařit s rozpočtem 85,4 miliardy korun. To je oproti letošnímu roku výrazný nárůst a výdaje na příští rok by měly představovat 1,46 procenta HDP.
Jen komunisté hazardují s naší bezpečností a obranou
Podle bývalého náčelníka Generálního štábu a někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO Petra Pavla je rozpočet na obranu jako domino. „Většina položek je navzájem provázaná. Technika, budovy, náhradní díly, servis, lidé, výcvik, to vše spolu souvisí a jedno bez druhého nedává smysl,“ uvedl. Česká republika má podle něj za dlouhé roky nezájmu co dohánět. „Nepromyšlený zásah může narušit obranyschopnost ČR,“ varoval.
Premiér, ministr obrany, bývalý náčelník Generální štábu nejsou jediní, kteří se postavili na stranu barikády, která brojí proti možným škrtům v rozpočtu na obranu. Na jaře se na stranu „ochránců armády“ postavil i Senát a poslanci sněmovního výboru pro obranu. Jen komunistická strana by klidně hazardovala s naší bezpečností a obranou. Vysoká hra bude pečlivě sledovat, jak to s nimi premiér Babiš „dokoulí“, tedy jak ubrání rozpočet MO i podporu KSČM při hlasování. Bude to jistě ještě zajímavé.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle serveru Aktualne.cz uvedla, že je připravena s komunisty vyjednávat. Podle ní cest je hned několik. „V tuto chvíli se musíme pokusit najít shodu. Buď ji najdeme v rámci Sněmovny, nebo budeme jednat o jiných podmínkách, případně jsme otevřeni jednat o podpoře rozpočtu napříč Poslaneckou sněmovnou,“ uvedla. Také Starostové a nezávislí již dali najevo ochotu vyjednávat o podpoře rozpočtu.
Celá Poslanecká sněmovna by se měla rozpočtem poprvé zabývat 11. listopadu. Návrh rozpočtu není možné zamítnout, je pouze možné ho vládě vrátit k přepracování.