Náhradní mateřství je skvělou možností pro páry, které nemohou mít z různých důvodů vlastní děti. Jedná se o odbornou metodu vedenou lékaři, v momentě, kdy ostatní metody reprodukční medicíny selhaly. Často to může být pro neplodný pár poslední šance na geneticky vlastní miminko. Ročně se s pomocí náhradních matek narodí stovky dětí.
Všichni jistě víme, jak funguje. Oplodněné embryo ze spermií bio otce a vajíčka bio maminky se implantuje náhradní matce, ta dítě odnosí, porodí a poté předá „bio rodičům“. Je to však provázeno spoustou rizik. Náhradní matka se může rozhodnout, že nebude chtít dítě vydat, nebo bio rodiče, že již dítě nechtějí. V takovýchto případech vám však zákon nepomůže.
Institut náhradního mateřství je totiž v tzv. šedé zóně, není tedy nijak ukotveno v zákoně a není ani možné se na něj při nastalém problému jakkoli odkazovat. Pokud se tedy náhradní matka rozhodne dítě nepředat zamýšleným rodičům, nemohou své dítě nijak vymáhat ani za skutečnosti, že mají s náhradní matkou uzavřenou smlouvu. V tomto případě totiž zákon hraje ve prospěch náhradní matky, neboť za matku dítěte je považována ta, jež dítě porodila. Otcem je pak muž, který dal s umělým oplodněním souhlas, tedy manžel náhradní matky, případně zamýšlený otec. Při zprostředkování náhradního mateřství se tak postupuje stejně jako při osvojení dítěte do péče.
Náhradní matka též nesmí za odnošení a porod dítěte požadovat žádnou odměnu, neboť v tu chvíli by se jednalo o trestný čin svěření dítěte do moci jiného. Trestem pak může být odnětí svobody po dobu až tří let či zákaz činnosti, jak se lze dočíst na webu Portál.gov.cz. Z pomoci jedné rodině se tak může stát až trestný čin. Právě tím podle Heleny Válkové, poslankyně hnutí ANO a bývalé ministryně spravedlnosti, náhradní mateřství často bývá.
“Jde o kriminalizaci nelegálních, nezákonných praktik zločineckých organizovaných seskupení, která zneužívají šedé zóny právního vakua v Česku k tomu, aby obchodovala, komercionalizovala lidské tělo,” vyjádřila se k problematice pro web České televize. Poslankyně hnutí ANO tak společně sepsali novelu, ve které chtěly obchod s náhradními matkami a novorozenci výrazně omezit. Ve svém návrhu mimo jiné zmiňují trest odnětí svobody až na deset let v případě sjednání náhradního mateřství. Touto novelou se prý poslankyně nesnažily nijak hájit institut náhradního mateřství, jen regulovat obchodování s lidmi, jak uvádí web iRozhlas.cz. Naštěstí vláda tento návrh nepodpořila.
Ženy, které mají zdravotní důvody, mají tak šanci na regulované náhradní mateřství a další často poslední naději na cestě za svým vlastním vytouženým miminkem. Páry uchylující se k tomuto řešení jsou často ty, ve kterých žena například přijde z různých důvodů o dělohu, mají problémy s nízkou děložní sliznicí, do které se embryo „zavrtává“. To může mimo jiné nastat i po nevydařené revizi po potratu či z jiných důvodů. Nebo jsou po vážném onemocnění, onkologické léčbě, ozařování malé pánve či po vážném poškození reprodukčních orgánů.
Data o tom, zda k takovýmto případům dochází a v jakém množství, však nemají poslankyně ani policie ČR. Není tedy divu, že se vláda rozhodla návrh poslankyň hnutí ANO nepodpořit. I přesto však plánují vytvořit pro náhradní mateřství pravidla, neboť se jedná o poměrně významnou problematiku v oblasti právní, vědecké i lékařské. Chybí však jeho jednoznačná právní definice či základní předpoklady pro náhradní matku. Vládní návrh zákona by mělo ministerstvo spravedlnosti vypracovat v průběhu následujícího roku.