Šéfka TOP09 Markéta Pekarová Adamová přichází opět s nápadem zřízení sněmovní vyšetřovací komise, která by se měla zabývat čachrováním během očkování proti koronaviru. Jenže iniciativa asi narazí. Zdá se, že šéfka TOP09 nesežene dostatečnou podporu parlamentních stran.
Záměr šéfky TOP 09 zřejmě narazí, jak informuje list Právo. Podle zástupců stran bude mít Adamová totiž problém vůbec dát dohromady 40 podpisů, které jsou potřeba k tomu, aby se bod dostal na program Sněmovny.
Odmítavý postoj razí jak vládní strany, tak i STAN. Ministr zdravotnictví doufá, že na vznik komise vůbec nedojde. Uvedl to v reakci na požadavek ODS, aby ministr předložil výkaz dosavadní distribuce vakcín. Ani předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek nechápe přínos komise. „Opravdu nevím, k čemu by taková vyšetřovací komise byla a k čemu by kolegové poslanci mohli přispět,“ reagoval.
Sociální demokracie pak poukazuje na to, že čachrování s očkováním má řešit především vláda. Ta má nastavit jasná pravidla a dohlížet na jejich dodržování. Činností komise pak je vyšetřování pochybení, nikoliv šetřením jednotlivostí.
Ani zástupci komunistické strany nemají jasno. „Pokud by došlo k porušení zákona, má se věcí zabývat policie,“ podotkl Vojtěch Filip podle Práva s tím, že to je spíše na interpelaci než na zřizování komise. Klub se podle jeho slov bude otázkou ještě zabývat.
STAN komisi nedoporučuje. Zvýší nedůvěru očkování
Petr Gazdík (STAN) ovšem jasno má. Zřízení komise nedoporučuje, prý by zvýšila jen nedůvěru lidí v očkování. „Její zřízení nevidím jako dobrý nápad,“ prohlásil s tím, že je zásadní v tento okamžik, aby se systém řádně rozběhl.
Piráti pak slovy své místopředsedkyně Olgy Richterové považují za důležité zvládnout akutní fázi pandemie a vyšetřovací komisi zvažovat do budoucna. Lidovci a SPD jsou pak nerozhodnutí. Rádi by se nejprve seznámili s tím, čím by se komise měla vůbec zabývat.
S nápadem vyšetřovací komise nepřichází předsedkyně TOP 09 poprvé. Bylo tomu již na jaře v souvislosti s neprůhlednými nebo předraženými nákupy ochranných pomůcek, jak tehdy tvrdila opozice. Sněmovna její zřízení odmítla hlasy vládních stran, komunistů a části okamurovců. Zákonodárci dali zelenou jen vzniku dočasné komise pro hodnocení účinnosti vládní pomoci v době pandemie. Ta zatím jednala dvakrát.