Společnost BAE Systems, vybraný dodavatel BVP na Slovensku i v České republice, má ve své historii nepřeberné množství korupčních skandálů, z nichž jeden z největších se také přímo dotýká České republiky. O co šlo? Podíváme se na tyto kauzy v sérii článků opřených o otevřené zdroje.
Nedlouho poté, kdy se Slovenská republika na základě studie proveditelnosti rozhodla vyjednat pořízení švédských pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90 od společnosti BAE Systems, byl v České republice na doporučení externí právní kanceláře a po odmítnutí nových podmínek ze strany dvou ze tří uchazečů zrušen tři roky trvající tendr na stejný druh vojenské techniky. A vláda České republiky pověřila ministryni obrany Janu Černochovou jednat o nákupu CV90 s vládou Švédského království. Koncem srpna pak podepsali ministři obrany ČR a SR deklaraci o koordinování postupu při této akvizici.
Pojďme si připomenout kauzy, které v minulosti provázely zakázky BAE Systems. Některé paralely a styčné body s aktuálně probíhajícími zakázkami jsou důvodem minimálně pro zvýšenou pozornost. Nejvýznamnější kauzou společnosti BAE Systems je rozsáhlé podezření z korupčního jednání v mnoha státech světa včetně České republiky, které bylo medializováno zejména v roce 2007, kdy byla kauza zveřejněna ve švédské televizi. Švédští novináři se zabývali především českou stopou v případu, tedy nákupem letadel JAS-39 Gripen. Novináři velmi napomohli s rozkrýváním případu a dalo by se říci, že svým způsobem donutili jednotlivé státy se případem zabývat.
Po odvysílání reportáže se rozjela rozsáhlá policejní vyšetřování v České republice, Rakousku, Maďarsku, ve Švédsku a dalších zemích. V některých bylo vyšetřování několikrát zastaveno a znovu otevřeno. Vyšetřování celé kauzy přitom zásadně stěžoval fakt, že nekalé aktivity společnosti byly aktivně zakrývány britskou vládou. A to včetně pokusů společnosti BAE Systems podplácet české opoziční politiky, politiky vládní ČSSD a také bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Proti postupu společnosti v české kauze u britské vlády mj. neúspěšně protestovaly i Spojené státy, které si ovšem ve finále vymohly de facto přiznání viny BAE Systems a tučné mimosoudní odškodnění.
V našem seriálu se budeme věnovat jednak zmíněné domácí britské kauze zakrývání nekalých aktivit BAE Systems. Podíváme se na korupční kauzy a podezření z korupce, která provázela zakázky BAE Systems v řadě zemí celého světa, od Slovenska, Maďarska, Rumunska a Polska přes Tanzánii či
Jihoafrickou republiku po Indii a Indonésii. A vysvětlíme okolnosti, za nichž se BAE Systems dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, částečně přiznala vinu a zaplatila astronomickou pokutu ve výši 400 milionů dolarů, a dalších 79 milionů dolarů v přímé souvislosti s českým pronájmem Gripenů. Připomeňme, že v roce 2001 z vyhlášeného tendru na nadzvukové bojové letouny odstoupili všichni uchazeči (Boeing, Lockheed Martin, EADS, Dassault Aviation) a věrná vyhlášeným podmínkám zůstala jen společnost BAE Systems. Zástupcem BAE Systems v České republice byl jak u zakázky na Gripeny, tak nyní u zakázky na pásová BVP Aleš Výborný.
Podobnost průběhu čistě náhodná? Předešleme na tomto místě, že v roce 2010 právníci BAE Systems získali v Londýně cenu za etiku.
Hráli údajně „prospěšnou“ roli v zásadní revizi etických standardů společnosti", kterými se společnost
pro budoucnost chtěla zbavit poškozené pověsti a předejít dalším podobným skandálům. Rádi
bychom tomu věřili.
ZDROJ: The Guardian; ihned.cz; blisty.cz; ceskapozice.lidovky.cz; army.cz
ZDROJ FOTO: dsei.co.uk