Mimořádný příspěvek důchodcům 5 tisíc korun začali v úterý schvalovat poslanci. „Je to výraz solidarity, každý z nás bude jednou starý,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Tomio Okamura (SPD) na tiskové konferenci zdůraznil, že se jedná o jednoznačně nesystémový krok. Přesto ale návrh podpořil.
„Hnutí SPD dlouhodobě podporuje zvyšování invalidních a starobních důchodů, takže podpoříme ten návrh na jednorázový příspěvek invalidním, starobním důchodcům a pozůstalostním důchodcům pět tisíc korun,“ řekl předseda strany, ale jedním dechem varoval, že se jedná o nesystémový příspěvek. Jako systémový pak označil návrh z dílny SPD, který vláda zamítla. „Je to zákon o uzákonění minimálního důstojného důchodu ve výši hranice chudoby, který vyhlašuje evropský statistický úřad Eurostat. Což je pro Českou republiku pro letošní rok necelých patnáct tisíc korun,“ uvedl předseda SPD s tím, že si prý vláda neuvědomuje, že jednorázovým příspěvkem nijak neřeší situaci nízkopříjmových důchodců, jelikož za důchody do 15 tisíc se prý nedá vyžít. „Od této částky 15 000 zásluhově, takže zásluhovost zůstává a zároveň je tam podmínka odpracovaných let, proto by se to v žádném případě netýkalo takzvaných nepřizpůsobivých a v případě invalidních důchodců by to bylo i pro ty, kteří prokazatelně nemohli pracovat,“ uzavřel.
Vláda navrhla schválení mimořádného příspěvku 5 tisíc korun důchodcům zrychleně už v prvním čtení za jediný den, ale strany TOP 09 a ODS to zablokovaly. „Problém je, že v tomto režimu nemůžeme podat žádný pozměňovací návrh,“ vycítil kulišárnu šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, a deklaroval stanovisko ODS. Ta stejně jako TOP09 odmítla, aby byl mimořádný příspěvek schválen za jeden den.
Zákon v úterý tedy prošel ve Sněmovně prvním čtením a poslanci odhlasovali zkrácení lhůty pro projednání ve výborech o 30 dnů.
Autor: ps