Kyberpodvodníci zkouší stále nové triky, momentálně lákají důvěřivce na finanční příspěvek z fondu prevence. Po příjemci zprávy vyžadují zejména přístupová hesla k bankovním účtům. Slibují až několik tisíc korun. VZP proto znovu varuje, aby lidé takové zprávy ignorovali.
Všeobecná zdravotní pojišťovna nerozesílá žádné SMS ani e-maily, kde by vyžadovala nějaké přihlašování nebo vyplňování údajů k bance či jinému účtu. Jedná se o podvod a vyplněním požadovaných údajů lidé velmi vážně riskují, že přijdou o své úspory.
Nejen klienty VZP stále atakují podvodné SMS, které se z příjemce snaží vymámit například přístup k bankovnímu účtu. Nově lákají například na „schválený peněžitý příspěvek z fondu prevence“, obsah SMS zprávy je ale neustále modifikován a text tak může mít mnoho různých podob.
„Tyto zprávy rozhodně ignorujte, nezkoušejte do nich cokoli zde vyplňovat. Pokud jste tak učinili, obraťte se na svoji banku s žádostí o prověření a případné zablokování účtů. Doporučujeme pro jistotu kontaktovat také Policii ČR a v rámci ochrany osobních údajů změnit přihlašovací hesla například do internetového bankovnictví,“ říká bezpečnostní ředitel VZP ČR Jan Svoboda, který zdůrazňuje, že VZP tímto způsobem své klienty neoslovuje a žádný bonus či příspěvek touto cestou nenabízí, ani nevyplácí.
Pokud si klient nebude jist, zda mu přišla informace od VZP ČR, nebo falešná zpráva od podvodníků, může si pravost ověřit na infolince VZP: +420 952 222 222.
Rozeslaná informace předstírá, že odesílatelem je právě VZP ČR, adresáta vyzývá k vyplnění údajů na falešné webové stránce či přihlášení například do aplikace Moje VZP. Kyberpodvodníci se tak snaží od důvěřivých občanů získat osobní údaje k odčerpání finančních prostředků z účtu. Zde jsou ukázky některých rozeslaných SMS zpráv.
Zdroj: Tisková zpráva VZP