Na vládě je dusno. Jádrem sporu se stal přídavek na děti. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) totiž navrhuje, aby se od příštího roku přídavky zvedly asi o čtvrtinu. Místo současných 240 tisíc dětí by je pobírali rodiče téměř 590 tisíc dětí. Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) je ale proti. Nechce rozšiřovat okruh těch, co na dávku mají nárok. Maláčová to ale schytává i od lidí. Prý při snižování daní se Maláčová mohla zbláznit, ale zvyšování přídavků na děti, je v pořádku.
„Mrzí mě, že se pořád nemůžeme posunout v podpoře rodin. Další kolo debat o přídavku na dítě nás čeká ve čtvrtek na koaliční radě,“ napsala Maláčová na twitteru. „Já jsem podpořila valorizaci té částky o 26 procent,“ dodala Schillerová.
V tento okamžik se obě dámy, tedy Schillerová a Maláčová dokázaly dohodnout na tom, že přídavky vzrostou o 26 procent, které by vedlo ke zvýšení výdajů státního rozpočtu asi o 400 milionů. „Cílí na nízkopříjmové domácnosti, které mají třeba nepravidelné příjmy nebo dohody o provedení práce, které jim během krize vypadly,“ říká ekonom Filip Pertold.
Odboráři tento návrh vítají. Podle nich by mohl pomoci domácnostem s nižšími příjmy. „Ministryně Maláčová to chtěla zvednout více, protože rodiny s dětmi jsou finančně bity. Investice do dětí má význam,“ má jasno podle serveru iDnes.cz odborář Vít Samek.
V současné době na přídavek dosáhnou rodiny s příjmem do 2,7 násobku životního minima. Novela tuto hranici upravuje na 3,4 nebo 3,6 násobek. Jinými slovy by na peníze od státu dosáhlo o 250 tisíc nebo 350 tisíc víc dětí.
Návrh Maláčové se s pozitivní odezvou od lidí ale neshledal
Někteří diskutující pod článkem se nenechali uchlácholit a Maláčovou pěkně zkritizovali. Jeden z nich například poukazuje, že velké haló bylo v momentě, kdy se měly snižovat daně, ale zvyšování příspěvků na děti je v pořádku. „Takže když se mají snižovat daně pracujícím lidem, tak to je kvikotu, jak to zničí rozpočet a téměř svět, pak přijdou se zvyšováním dávek pro lidi, co si udělají děti, a pak teprve přemýšlí, jak je uživit. To není vláda, ale noční můra,“ schytává to Maláčová od diskutujících.
Ministryně totiž zrušení superhrubé mzdy příliš neoslavovala. Naopak. Z daňového balíčku podle svých slov měla těžkou hlavu. „Je opravdu nutné v takové situace snižovat daně lidem, co berou třeba sto tisíc!? V době rekordního zadlužení? Budou nám chybět peníze na důchody, zdravotnictví, školství nebo třeba na sociální služby a další“, vyjádřila se kriticky směrem k daňovým změnám.
Sněmovna minulý týden ve třetím čtení schválila balíček daňových opatření. Mezi nimi i zrušení superhrubé mzdy.