Homeopatie je alternativní léčebná metoda, která se zakládá na principu „podobné léčí podobné,“ což znamená, že látka, která u zdravého člověka způsobuje určité příznaky, může být použita k léčbě nemocného člověka, který má podobné příznaky. Samuel Hahnemann tvrdil, že nemocným může pomoci velmi zředěná forma této látky. Pro některé lidi může homeopatie přinést úlevu od různých zdravotních potíží.
Homeopatie je alternativní léčebná metoda, která byla vyvinuta v 18. století německým lékařem Samuelem Hahnemannem. Klíčové principy homeopatie zahrnují jednak podobnost léčení. Léčebný prostředek je vybrán na základě podobnosti jeho účinků s příznaky, které nemocný prožívá. Toto se někdy nazývá „similie.“ Léky používané v homeopatii jsou silně zředěny, a to opakovaným ředěním a potencováním. Homeopaté také zdůrazňují celostní přístup, tedy důležitost zkoumání a léčby pacienta jako celku, včetně jeho emocionálního a psychického stavu. Každý pacient může vyžadovat odlišnou homeopatickou léčbu, dokonce i při podobných onemocněních, protože léčebné prostředky jsou vybírány na základě individuálních příznaků a potřeb.
„Homeopatické léky najdete dostupné ve dvou různých variantách. Jednosložková neboli monokomponentní se připravují z jedné výchozí látky a jsou ve formě malých kuliček, které se nechávají volně rozpustit v ústech. Druhou variantou jsou vícesložkové produkty neboli polykomponentní, která najdete jak ve formě kuliček (například Oscillococcinum využívaný na posílení imunity), tak jsou dostupné i v klasických lékových formách jako jsou sirupy, masti nebo tablety,“ uvádí server Magistra.cz.
Homeopatie vznikla v 18. století v Německu díky práci německého lékaře Samuela Hahnemanna. Ten je narozený v roce 1755, byl vzdělaným lékařem a lékárníkem, který byl skeptický vůči tehdejším léčebným metodám a hledal alternativní přístup k léčbě nemocí, uvádí server homeopatie.cz.
Klíčovým okamžikem pro vznik homeopatie bylo experimentování Samuela Hahnemanna s chininem, lékem používaným k léčbě malárie. Hahnemann si všiml, že konzumace chininu u zdravého člověka způsobila podobné příznaky, jako jsou příznaky malárie, jako horečka a zimnice. Tato pozorování ho přivedla k myšlence „similie similibus curentur,“ což znamená „podobné se léčí podobným.“ Hahnemann začal zkoumat tuto myšlenku a začal experimentovat s ředěním látek a připravováním homeopatických léků.
Hahnemann publikoval své myšlenky a metody v knize nazvané „Organon der rationellen Heilkunde“ (Organon racionálního léčení), která byla poprvé vydána v roce 1810. Tato kniha se stala základem homeopatické teorie a praxe. Homeopatie rychle získala popularitu v Evropě a později i v jiných částech světa.
Důležité principy homeopatie, včetně „podobnost léčení,“ minimálního dávkování a individuálního přístupu k pacientovi, byly stanoveny Samuel Hahnemannem a jsou stále základem této alternativní léčebné metody. I když homeopatie má své stoupence a praktiky po celém světě, vědecký konsenzus v oblasti lékařství ji považuje za kontroverzní a málo podloženou metodu.