Českem hýbe, zatím bohužel jen teoreticky, otázka, kdy se bude moci začít očkovat proti Covid-19. Samozřejmě se objevují v určitých skupinách populace spory o tom, zda se očkovat, či nikoli a také různé konspirační teorie a hoaxy. Mezitím se řítíme možná už během Vánoc opět podle všeho do pořádného průšvihu s vysokým počtem nakažených. Existuje cesta ven?
„Podstatné v současné situaci je, že riziko onemocnění a úmrtí na Covid narůstá a že vláda si počíná jak pomatená myš u Zbiroha z povídky Jaroslava Haška,“ říká psychiatr Radkin Honzák.
Podle něj série protichůdných opatření, kdy nad večerem spucuje premiér ministra zdravotnictví za to, co považují za nezbytné hygienici, není nic jiného než Kocourkov. „A protože se stává, že to, co nechce, přesto premiér podepíše, aby vzápětí zjistil, co podepsal, tak to odvolá. Ale původní znění platí! No – ať jde do p—aďous!“ vyzývá Honzák nejen premiéra.
Kritizuje totiž ostře i ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). „Vyjádření ministerstva k současnému stavu buď počítají s tím, že nemyslíme, nebo jeho autor vskutku touto kapacitou nevládne,“ tepe známý a zkušený psychiatr politickou reprezentaci.
Vlády koronavirus zneužívají, říká známý psychiatr
Terčem Honzákovy kritiky bylo především vyjádření rezortu zdravotnictví (MZCR) ohledně zvýšeného počtu úmrtí Čechů v tomto roce – zejména na podzim. MZCR uvedlo, že v týdnech, kdy stoupá počet zemřelých s potvrzenou infekcí covid-19, stoupá i celkový počet úmrtí. Každý týden je počet nadúmrtí dokonce větší, než je počet potvrzených úmrtí souvisejících s covidem-19. To může indikovat, že na covid-19 umírá ještě více lidí, než zachycují současné statistiky ministerstva zdravotnictví.
„Koho by nenapadlo, že může být mnohem víc úmrtí z ostatních příčin, protože se vše soustřeďuje na koronavirus? A mnoho urgentních pacientů nedostane potřebnou péči? Zneužívání koronaviru vládou (vládami) mě štve. Jsou zde ale také nějaké jiné formy občanské neposlušnosti, než bezohledné chování ke zbytku populace. Nosit roušku ve shromáždění lidí (pochopitelně ne v lese!) není projevem otroctví, ale projevem rozumné míry ohleduplnosti jak k jiným, tak k sobě,“ konstatoval dále Radkin Honzák.
Selhání v přípravě očkování
Kritika současným postupů vlády v boji s pandemií přichází z mnoha stran, nespokojenost mezi občany roste. Velkým a velmi aktuálním tématem je očekávané očkování. To však v Česku zatím, zdá se, drhne.
Podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) selhává naše vláda kompletně v jeho přípravě. Plány jsou možná prý až o polovinu méně ambiciózní než u našich sousedů. Například Německo v úterý oznámilo, že začne očkovat již 23. prosince, ve Velké Británii už první obyvatele naočkovali.
Předseda STAN Vít Rakušan proto vyzval ministry, aby na plánu očkování začali pracovat rychlostí, která odpovídá vážnosti tématu. Jinak se Češi mohou v budoucnu potýkat s nemožností cestovat do ciziny.
„Myšlenka očkování aktuálně nemá většinovou podporu v populaci, což je ovšem také chybou vlády. Neexistuje jednoznačná informační kampaň, že očkování je jedinou cestou, jak se z této situace dostat,“ řekl Rakušan a inzerát ministerstva zdravotnictví s injekcí a informacemi o očkování označil za směšnou.
Ten kdo přišel a pak nepřišel…znovu teď zase přišel
Apely na zrychlení příprav s očkováním přicházejí ale z mnoha různých míst a úst. Například od šéfa Direct pojišťovny Pavla Řeháka, který na jaře svými propočty donutil vládu k rychlé akci proti koronaviru. Ani teď není klidný. „Musíme se spojit a provést rychlé proočkování populace. Očkování je zatím jediná cesta, jak se dlouhodobě dostat z koronavirového maléru,“ říká Řehák. Ano, je to ten muž, který na jaře svými matematickými modely přiměl Andreje Babiše, aby zavedla tvrdý lockdown.
Nyní, stejně jako tehdy, pojmenoval, co je třeba udělat, aby Česká republika celý rok 2021 neprožila podobně jako letošek. Snaží se opět přesvědčit premiéra Babiše. Má totiž obavy, že přípravy neprobíhají dostatečně rychle a vakcín nebude dostatek.
„Když se podívám na první draft, jak chce stát očkovat populaci, přijde asi 40 procent dávek, které jsou dnes objednané, v červenci příštího roku a později. Otázka tedy je, zda máme objednáno dost vakcín a zda dostatečně rychle,“ uvedl s tím, že v přípravě logistiky i celkového procesu plošné vakcinace podle něj Česko skutečně zatím zaostává. A tím se připravuje o obrovské peníze, které budou stát případné další nutné lockdowny nebo léčba či úmrtí tisíců lidí.
Netanjahu ani Alžběta II se komplikací nebojí
I výše zmíněný Radkin Honzák se snaží přesvědčit Čechy o tom, že očkování není strašákem.
„Co asi tak o vakcíně proti Covidu věděli Netanjahu a Alžběta II.? Přesně nevíme, ale s určitostí se dá říci, že nepochybně mnohem víc, než kdokoliv z nás. A přesto se nechali jako první očkovat. Asi s vědomím, že ve své funkci hodlají setrvat. Rozhodně ne proto, že by chtěli zemřít na případné na komplikace,“ vysvětluje Radkin Honzák. „Nepředpokládám, že by obě zmíněné osobnosti byly obklopeny nedouky a neodborníky, od kterých by si nechali radit a poslouchali je,“ dodává známý psychiatr.
Připomíná též to, že vývoj vakciny byl urychlen velkým balíkem peněz, které firmě Pfizer nalila americká vláda. Tím ji zbavila starostí, které za běžných okolností vedou k přiškrceným rozpočtům a pomalejším postupům.
Máme zpoždění
Nyní se jeví realita tak, že Česko tedy v lepším případě bude mít oproti některým jiným zemím s očkováním několikaměsíční zpoždění. První dávky vakcíny proti covidu-19 by měly k nám sice dorazit už během prosince, ale bude jich necelých deset tisíc.
Česko má přes Evropskou unii objednané vakcíny pro celkem 6,9 milionu lidí. Očkování se má hradit ze zdravotního pojištění a bude dobrovolné. Vakcína však zatím čeká na schválení evropskými úřady – v případě látky od společností Pfizer a BioNTech by Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA) mohla potřebná schválení vydat už 21. prosince. Poté může začít distribuce do jednotlivých států.
Podle naší vládní strategie by v první fázi měla být vakcína dostupná pro 400 000 lidí, pro milion dalších pak v prvním čtvrtletí příštího roku, ve druhém pro 2,62 milionu, ve třetím pro 2,42 milionu a v posledním pro 382 000 osob. Další dávky budou pak až v roce 2022.