Stomická sestra neboli také stomasestra je ve zdravotnickém systému klíčovým prvkem. Nabízí specializovanou péči, a především podporu jednotlivcům, kteří podstoupili, nebo podstoupí operaci a bude jim zavedena stomie. Tyto oddané zdravotnické profesionálky jsou nezbytné pro pacienty, kteří se přizpůsobují životu se stomií. Poskytují jim jak fyzickou, tak emoční podporu. V tomto článku se zaměříme na profesi stomické sestry, na osoby, kterým pomáhá a na způsoby, jakými ovlivňuje životy svých pacientů.
Co je to stomie?
Stomie je uměle vytvořené vyústění, jinak také vývod, dutého orgánu na povrch těla. Nejčastěji se jedná o tlusté či tenké střevo nebo močové cesty. Dochází tedy k nezadržitelnému vyprazdňování. Stomie se dělí na trvalé a dočasné. Trvalé jsou založeny tehdy kdy už není možné zachovat odchod moči a stolice jinou cestou. Vývod z těla je často vyžadován při onemocněních jako je rakovina tlustého střeva či Crohnova choroba.
Stomik je tedy zdravotně postižený jedinec, který má buď dočasně nebo trvale vyvedený dutý orgán na povrch těla. Tento vývod zachraňuje životy, ulevuje od různých zdravotních komplikací a usnadňuje život pacientům, s tímto druhem postižení. Vedení neziskové pacientské organizace České ILCO, z.s., se aktivně podílí na edukaci veřejnosti a ostatních stomiků. Sami již život s vývodem zvládli a chtějí pomoci ostatním, kteří tomu čelí.
Profese stomické sestry
Jak uvádí web České ILCO, z.s., stomické sestry jsou zdravotní sestřičky se speciálním zaměřením a vzděláním v oblasti péče o stomii. Mají za úkol pacienta seznámit s péčí o stomii a o životě s ní. Stomické sestry se s pacientem často setkávají před operací, kdy mu předají potřebné informace o zákroku a zodpoví mu případné otázky. Jejich nejdůležitějším úkolem zpravidla bývá pomoci pacientům přijmout novou životní situaci. Jsou to kvalifikované specialistky, které se starají o stomika před operací, ale i po ní. Stomické sestry pracují v různých zdravotnických zařízeních, včetně nemocnic, klinik a agentur pro následnou domácí péči.
Jak pomáhají?
Před operací se podílejí na označení místa pro umístění stomie. Její správné umístění je zásadní pro pohodlí a kvalitu života pacienta. Pomáhají stomikům s výběrem zdravotnických pomůcek. Zorientovat se v jejich nepřeberném množství a typech. Po operaci vysvětlí pacientovi, jak se svou stomií zacházet. Jak o ni pečovat, aby se předešlo nepříjemným komplikacím. Pacienty seznamují s tím, jak rozpoznat varovné signály a kdy vyhledat lékařskou pomoc. Stomické sestry edukují pacienta v oblasti vyvážené stravy a identifikaci potravin, které by případně mohly způsobit komplikace. „Dobře edukovaný pacient odchází z nemocnice s jistotou a schopností se o sebe sám postarat. Dochází u něho ke snížení pocitu úzkosti z nově vzniklé situaci. Pacient ví, kam se může obrátit s žádostí o pomoc a radu,“ napsala Mgr. Alena Novotná, DiS pro sbírku Komplikovaný stomický pacient.
Dalším důležitým údělem stomické sestry je pomoc po psychické stránce. Člověku se z nenadání změní život a musí se přizpůsobit novým faktorům. Zvyknout si na nový životní styl, na změnu stravy a na různá omezení, která doteď dodržovat nemusel. Stomická sestra je tu od toho, aby pacienta podpořila. Naučila ho žít se stomií a připravila ho na veškeré změny, které nastanou. Sestřičky znají mnoho lidí, kteří už si tímto procesem plným změn prošly a mají pro pacienty značné pochopení. Mají také nespočet zkušeností a mohou pomoci zmírnit obavy a těžkosti, se kterými se pacient případně potýká. Jejich role v životě stomika je proto velice důležitá.