Roztroušená skleróza: Nemoc mě změnila pohled na svět, žiju ale kvalitně dál

Zdroj: Pixabay.com (free for commercial use)
Roztroušená skleróza (RS) je chronické neurologické onemocnění postihující centrální nervový systém. Toto onemocnění může ovlivnit různé části mozku a míchy, což vede k rozmanitým neurologickým příznakům. Nezřídka končí invaliditou. Své o tom ví i pan Pavel, pacient, který tvrdí, že život s RS může pokračovat i tak kvalitně dál.

Roztroušená skleróza (RS) je chronické neurologické onemocnění postihující centrální nervový systém. Toto onemocnění může ovlivnit různé části mozku a míchy, což vede k rozmanitým neurologickým příznakům. Nezřídka končí invaliditou. Své o tom ví i pan Pavel, pacient, který tvrdí, že život s RS může pokračovat i tak kvalitně dál.

Jak se takové onemocnění projevuje? Člověk neznalý tématu si často představuje ty nejhorší scénáře. Ale není tomu vždy tak. Mezi některé příznaky RS patří:

  1. Únava: Mnoho lidí s RS trpí chronickou únavou, která nemusí být způsobena fyzickým vyčerpáním.
  2. Problémy s viděním: Zánět nervové tkáně oka může způsobit rozmazané vidění, dvojité vidění nebo ztrátu zraku.
  3. Problémy s pohybovým aparátem: Třes, nejistá chůze, necitlivost, slabost nebo poruchy koordinace mohou být přítomny.
  4. Problémy s pamětí a kognitivní funkce: Někteří lidé mohou mít potíže s krátkodobou pamětí nebo s koncentrací.

Příčina roztroušené sklerózy ovšem není zcela jasná, ale zahrnuje genetické a environmentální faktory. Autoimunitní reakce, při které vlastní imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken, zvaný myelin, hraje klíčovou roli v rozvoji onemocnění.

Přesto existují faktory, které mohou rozvinutí choroby ovlivnit. Často lze říci, že nemoc se dvakrát častěji týká žen, je diagnostikovaná v mladém věku, většinou mezi 20-40 rokem života.Co se genetiky týká tak dle mnohých studií nehraje roli, nicméně mutace některých genů a zároveň faktory vnějšího prostředí riziko rozvoje onemocnění zvyšují. „Pokud se rodič nebo sourozenec některé osoby potýká s roztroušenou sklerózou, pravděpodobnost rozvoje nemoci u daného jedince je přibližně dvojnásobná oproti situaci, kdy tuto nemoc nejbližší příbuzní nemají,uvádí server drmax.cz.

Dalším aspektem je kouření, které zvyšuje nejen riziko vzniku onemocnění, ale také závažnost poškození nervového systému při jejím rozvoji. Vyšší riziko rozvoje onemocnění se předpokládá u nakažení virem Epstein-Barrové nebo virem způsobujícím mononukleózu. Kritický také může být deficit některých vitamínů. Jedná se především o vitamin D a B12, jak dále uvádí server.

Léčba RS zahrnuje zmírnění symptomů, prevenci exacerbací a zpomalení progrese onemocnění. Léky, fyzioterapie, rehabilitace a změny životního stylu mohou být součástí léčebného plánu. V některých případech mohou být také použity imunomodulační léky ke snížení aktivity imunitního systému. Léčba a péče o pacienty s RS jsou často individuální a přizpůsobené konkrétním potřebám každého jednotlivce.

Moderní medicína ale hodně pokročila, a výsledky jsou vidět i na poli tohoto vzácného onemocnění. Dnes se díky moderním lékům a fyzioterapii daří zvyšovat kvalitu lidí žijící s touto chorobou. Cílem je udržet je aktivní, co možná nejdéle.

Pavel žije s RS už pět let. Jak se začala nemoc projevovat?

Vše začalo nenápadně. Pavel Štoček (46) je pacient, který již pátým rokem žije s diagnózou roztroušené sklerózy. Podle jeho vyprávění pan Pavel začal pozorovat rozostřené vidění. Po návštěvě neurologické ambulance a magnetické rezonanci vyjádřil podezření na roztroušenou sklerózu, kterou pak potvrdila i lumbální punkce. Sám na sobě nic nepociťoval a začal užívat kortikoidy. Až po dvou letech mu začaly tuhnout nohy. Po zjištění otoku v očích se měnila medikace na imunosupresivní léčby, až došel k biologické léčbě. Z aktivního sportovce se stal spíše rekreační, hodně navštěvuje fyzioterapii a dopřává si i lázně.

Roztroušená skleróza mě nic nevzala, ale změnila mi pohled na svět 

Své zkušenosti s RS má i profesionální sportovec Jakub a dodává, že po vyřčení diagnózy si lidé často představují to nejhorší. „Tyhle scénáře jsou ale jen v jejich hlavě. Svět nekončí, a i s RS dokážete žít život jako předtím, říká Jakub, kterému byla RS diagnostikována ve 22 letech.  Jakub i přes RS hraje dále aktivně basketbal. Nemoc mu dle jeho slov nic nevzala. Pouze se mu změnil pohled na svět.

„Jak jsem hrával basketbal a dostával jsem se do vyšších tepových frekvencích a víc jsem se zadýchával tak jsem na zápasech a trénincích postupně začal vidět dvakrát a začal jsem řešit co je špatně,“ vzpomíná Jakub s tím, že spoluhráči ho „dokopali“ dojít si na neurologické vyšetření, kde magnetická rezonance potvrdila, že se jedná o RS. „Snažil jsem se to rychle překonat a vrátit se co nejrychleji za spoluhráčemi,“ pokračoval dál s tím, že aktuální léčba probíhá prostřednictvím infúzí.

Na otázku, co mu nemoc vzala pak odpovídá, že kdyby si sám neřekl, že je nemocný, tak to na sobě nepociťuje. „Změnilo mě to ale v tom, že jsem jinak začal koukat na svět. Nikdy nepřemýšlíte nad tím, co se vám může stát, až v momentě, kdy se vám to stane. Do té doby jsem si myslel, že jsem nesmrtelný, nezničitelný,“ přiznává mladý sportovec s tím, že se začal zajímat od té doby o své zdraví. „Zdraví lidé, kteří o RS moc nevědí, a představují si ty nejhorší scénáře, ale život nekončí, a můžete žít i tak, běžný život jako předtím,“ řekl závěrem.