Prezident Miloš Zeman v posledních dnech a hodinách na sebe opět poutá pozornost. A opět v negativním slova smyslu. Tentokrát zasáhl přímou ranou tajné služby, což je od hlavy státu dvojnásobně citlivou záležitostí. I proto se mimo jiné například senátor Tomáš Czernin (TOP 09) na jeho adresu vyjádřil se slovy: „Nebezpečí přichází z Hradu.“ A tím rozhodně neskončil.
„Jestli měla Amerika svého Juliana Assange a WikiLeaks, my budeme mít vlastního prezidenta a HradLeaks? Děkuju, nechci. Proto udělám maximum, abych naši zemi ochránil. V Senátu se budeme rizikem zvaným ‚prezident státu‘ zabývat,“ uvedl rozhořčeně Czernin směrem k prezidentovi. Podle něj je to právě on, kdo je zřejmě prý hlavním ruským špionem na našem území.
Jde o to, že podle zjištění Radiožurnálu hlava státu Zeman požaduje po šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby mu sepsal jména ruských špionů v Česku. Chce prý i doložit, jaké operace v Česku tajní agenti podnikají nebo jací Češi s ruskými zpravodajskými službami spolupracují či jaký druh informací jim předávají. To nemohlo zůstat bez odezvy, protože pokud by k vyhovění prezidentovi došlo, znamenalo by to absolutní znevěrohodnění našich českých tajných služeb.
„Pokud Miloš Zeman získá informace, které žádá po BIS, jsem si jist, že on a jeho poskokové bez prověrky je rychlostí blesku předají ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi. Pochybovat o tom může jen naprostý naiva,“ domnívá se Tomáš Czernin.
Nashledanou v horších časech? Jako ruská gubernie?
Podle něj pak Rusko profláklé špiony stáhne, nasadí ansámbl nových a chytí pod krkem všechny, kdo s nimi spolupracovali. „Práce desítek let bude v troskách a BIS naprosto paralyzovaná na léta dopředu. Ale především to bude informace pro naše demokratické spojence: Česká republika je nedůvěryhodná a spolupracuje s Ruskou federací. To by znamenalo naprosté odstřižení od utajovaných informací demokratického světa, čímž by byla dosažena kritická míra rizika pro demokracii v naší zemi,“ nastínil možný scénář senátor TOP 09 s tím, že pokud bude Česko vyrváno z kruhu důvěryhodných demokratických států, staneme se ruskou gubernií.
„A prezident Zeman gubernátorem. Na shledanou pak v horších časech,“ vyslal varování Czernin i na svém facebookovém profilu.
Jak uvedl dále Radiožurnál po údajném ověření u tří důvěryhodných a vysoce postavených zdrojů, které jsou s úkolem od prezidenta obeznámeny, Miloš Zeman prý požaduje celkem tři okruhy informací. A to přesně informace o vlivových a infiltračních operacích ruských tajných služeb, které ohrožují zájmy Česka. Tedy též, kdo je řídí a kteří konkrétní ruští zpravodajci se na nich podílí a jak. Druhý okruh se má dotýkat informací o tom, kteří konkrétní ruští zpravodajští důstojníci působí v Česku, kteří Češi spolupracují s ruskými zpravodajci, jaké informace jim předávají a jak spolupráce vypadá. Poslední oblast, která Zemana prý zajímá, jsou zjištění k údajnému praní špinavých peněz ruského organizovaného zločinu, na které upozorňují uniklé dokumenty z amerického úřadu na potírání finanční kriminality (FinCENu). Prezidenta též údajně má zajímat, zda k těmto jevům u nás dochází, jaké společnosti se na tom případně podílí. A zda vedou nitky od praní špinavých peněz k ruským zpravodajským službám.
Všechny tajné služby světa zdroje chrání
Všichni dosud veřejně oslovení experti pro zpravodajské služby a bezpečnostní politiku státu varují před tím, že takové zadání úkolu je značně problematické. Každá zpravodajská služba brání svoje zdroje a takto podrobnými informacemi by mohlo dojít k jejich prozrazení.
O tak nehorázném požadavku neslyšeli ani ostřílení matadoři
„O podobně nehorázném požadavku jsem za 30 let, co se zabývám tajnými službami, nikdy neslyšel. V žádné zemi se ústavním činitelům ani dalším příjemcům informací nikdy nesdělují obdobné informace,“ reagoval například na zveřejněné informace bývalý ředitel civilní rozvědky Petr Zeman, který začínal právě v BIS. Podle něj se tak snaží prezident dostat Michala Koudelku (šéfa BIS) do pasti. Pokud by totiž úkol splnil a takové konkrétní informace mu poskytl, tak se BIS naprosto zdiskredituje. Není přitom tajemstvím, že prezident ředitele naší civilní tajné služby nemá rád.
I bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor o požadavku prezidenta Zemana mluví jako o naprosto bezprecedentním. „Domnívám se, že je i mimo zákon 153/94, který říká, že prezident je příjemcem zpráv od tajných služeb, které může úkolovat pouze s vědomím vlády. Navíc zákon říká, že BIS je podřízena vládě. Rovněž si dovolím tvrdit, že jména špionů obecně nemusí znát ani šéfové služeb, protože to k ničemu nepotřebují,“ uvedl ve svém komentáři.
Nepřátelský krok vůči vlastní zemi?
Není tedy divu, že informace vyvolala značný odpor i na celé naší politické scéně a v nejbližší době se určitě o ní bude jednat.
„Považuji to za otevřeně nepřátelský krok vůči vlastní zemi a velezradu. Budu proto chtít o situaci diskutovat v senátním Výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost a také s kolegy v senátním klubu ODS a TOP 09,“ slíbil mimo jiné Tomáš Czernin.