Jen na chvíli jsme si mohli připomenout, alespoň zlehka, „normální život“ a už zase posloucháme nelichotivá čísla. Bilance nemocných opět stoupá. Reprodukční číslo po několika týdnech překročilo hodnotu 1,1. Vláda o případném zpřísnění opatření bude jednat v pondělí. Jan Blatný nabádá k testování občanů před Vánoci ve smyslu prevence nákazy seniorů při vánočních oslavách a doporučil jako vhodný dar pro prarodiče respirátor FFP2. Ladislav Dušek zase varuje, že jsme v bodě zlomu a situaci nelze podceňovat.
Ministr zdravotnictví v pátek optimismem příliš neoplýval. „Dostáváme se opět do složité situace,” zhodnotil stručně na úvod tradiční páteční tiskové konference Jan Blatný (za ANO) týkající se aktuální situace vývoje epidemie.
Blatný také na občany apeloval, ať se nechají před Vánoci testovat, jakožto prevence nakažení rizikových osob v době vánočních návštěv a oslav. Plošné, dobrovolné a pojišťovnou hrazené testování bude probíhat od 18. prosince. „Budeme-li ve styku se seniorem, nosme FFP2 respirátory. Sada respirátorů, je dobrý dárek k Vánocům a ani není příliš drahý. Budu velmi apelovat všechny seniory, aby je nosili i oni sami, chrání tím zejména sebe,” nabádá dále šéf resortu Blatný a připomněl, že největší zbraní před epidemií je omezení sociálních kontaktů. Nadále připomněl zodpovědné nošení roušek. Uplynulý týden byl totiž zlomový. Křivka nově nakažených začala zase narůstat.
„Šíření začíná nabírat dynamiku směrem vzhůru. Registrujeme větší počty nově diagnostikovaných případů,” uvedl k tomu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a dodal, že aktuální reprodukční číslo na hodnotě 1,13, což naznačuje, že šíření nákazy v populaci opět zrychlilo.
Mobilita stoupla o 30 procent
Z dat vyplývá, že začaly opět přibývat nové nákazy u seniorů. Jedná se přitom o jeden z hlavních faktorů, podle něhož vláda rozhoduje o případném zpřísnění. „Ještě minulý týden jsme viděli poklesy v desítkách procent, v tuto chvíli pozorujeme v seniorní populaci větší komunitní šíření,” vysvětlil Dušek s tím, že ale ubylo případů v sociálních zařízeních.
V současné době se Česko nachází ve třetím stupni, nicméně index rizika se již ale několik dní drží na hodnotě 64, která odpovídá čtvrtému stupni. Pro tento stupeň pak platí zavřít veškeré obchody, restaurace a služby. V pátek se dokonce pět krajů přehouplo svými hodnotami do pátého, tedy nejzávažnějšího stupně, okresů je v pátém stupni 22. O případném zpřísnění bude vláda rozhodovat v pondělí.
„Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je nárůst mobility a sociálních kontaktů. Skutečný dopad rozvolnění se ještě plně neprojevil. S velkým napětím očekávám, jak to bude vypadat,” osvětlil Dušek. Oproti minulým týdnům se mobilita podle Blatného zvýšila o třicet procent.
Počty hospitalizací zatím stagnují
Vedle pronikání nákazy k rizikovým skupinám vláda v rámci rozhodování o zpřísnění opatření hledí i na počty hospitalizovaných a stav zdravotního systému. Ty v tento okamžik stagnují, není vyloučeno, že se nezačnou zvedat v kontextu zvyšujícího počtu nově diagnostikovaných. Nárůsty tak podle něj lze predikovat i u zdravotnického personálu. Podle Duška je vývoj hospitalizací je o 7 až 10 dnů opožděn za vývojem populačním. „K většině hospitalizací dochází do 10 dnů od diagnózy,” podotýká Dušek.
„Jsme v dynamické fázi šíření viru. Nelze to podceňovat,” varoval dále s tím, že jsme nyní v bodě zlomu. „Velmi negativně vnímám, jak se hodnoty v posledních dnech začínají měnit,“ uvedl a dodal, že podíl pozitivních testů ze všech provedených je 22 procent. Dle jeho názoru je to stále vysoká hodnota, i přesto že z dlouhodobé perspektivy má klesající tendenci.
„Pokud by reprodukční číslo narostlo nad hodnotu 1,2, budeme bohužel sledovat vzedmutí epidemie a čísel až k osmi či deseti tisícům nově nakažených. A to jsou čísla, která v lednu nechceme,” představil rizikový scénář, ke kterému se můžeme reálně přiblížit.
Ve čtvrtek přibylo 5864 nově nakažených, což je přibližně o 1200 víc, než o tomu bylo o týden dříve.