VIDEO: Grafity, oprýskaná omítka: Našli jsme sídlo firmy miliardáře a spoluvlastníka Aero Vodochody. Tohle že je partner projektu L-39 NG?

Nedávno jsme popisovali nedohledatelnou a nepřehlednou vlastnickou strukturu, která obestřela jeden ze strategických podniků českého obranného průmyslu, výrobce kromě dalšího proudových cvičných letounů, Aero Vodochody. Spolu s Omnipolem ji od skupiny Penta v loňském roce koupil a většinový podíl má maďarský finančník Tombor. Skrz vloni zaregistrovanou společnost Aero Investment Partner Zrt. Redakci se tuto firmu nepodařilo kontaktovat, a tak jsme se zajeli podívat do Budapešti na udávanou adresu. A rádi bychom se zeptali: to myslíte vážně?

Jak vypadá sídlo společnosti Aero Investments Partners Zrt., miliardového investora do českého Aero Vodochody, který má zvláštní vazby na Rusko, a jehož rolí v celé akvizici zřejmě je zajistit prodej nových L-39 NG maďarským ozbrojeným silám? Nepříliš utěšeně je slabé slovo.

Do strategického podniku s obchodními ambicemi v řádu miliard a desítek miliard vstupuje miliardář-investor. Čekali bychom standardní strukturu, a v neposlední řadě také reprezentativní sídlo. Zejména myslí-li to dotyčný investor se svou investicí vážn. Ale co na budapešťské adrese Krisztina körút 30 vidíme?

(video)

Vidíme graffiti na zdi, nepříliš udržovaný činžovní dům, opadanou omítku, dráty visící ze zdi hned u hlavního vchodu. Společnost na udávané adrese svého sídla nemá ani zvonek ani ceduli mezi ostatními uvedenými firmami. Tato společnost má držet více než 50 % českého výrobce technicky pokročilých letounů, které nabízí po celém světě a v tiskových zprávách vychvaluje jako konkurenceschopný a navazující na tradici slavných Albatrosů trvající desítky let?

Tady něco nehraje. Přičteme-li, co o situaci Aera a potažmo Omnipolu a pana Tombora dosud publikoval nejen dobře informovaný MotejlekSkočdopole, tedy že se maďarské kartě příliš nedaří, že zájem z maďarské strany o nový letoun je spíše velmi vlažný, a že nervozita stoupá, dobře to do sebe zapadá. Aero Vodochody se dostalo do rukou Omnipolu a Adráse Tombora a kromě několika tiskových zpráv o ničím neprokázaných a obratem zpochybněných úspěších v Senegalu, Vietnamu, na Slovensku nebo v Maďarsku, přicházejí již jen zprávy o podivných souvislostech a nyní také o nedůstojném sídle většinového vlastníka prestižní české značky.

Investice z pochybných zdrojů, nepřehledná vlastnická struktura, podpora českých komunistů, dluh vůči bývalému majiteli, absentující prokazatelný exportní úspěch, absentující domácí referenční zakázka, arogance v jednání s ministerstvem obrany, kterému je vzkazováno, že protože si L-39 NG kupuje Vietnam, bude i pro ČR, resp. pro LOM Praha letoun nyní dražší, než „mohl být“. Uvidíme, kam to vše směřuje. Že Aero dnes spoluvlastní jakási „schránková firma bez schránky“, o jejímž majiteli se píše, že má vazby na Rusko, to je opravdu na pováženou.