Chrudimsko – Redakci Vysoké hry se podařilo vypátrat, kde skončila technika, která byla před nedávnem přivezena z oblasti nedaleko Zvolena za podivuhodných okolností. Šetření zavedlo redaktora do skladovacího prostoru firmy Jaro, kde jsou splněny podmínky pro uskladnění a případnou opravu vojenské techniky. Získali jsme vyjádření bývalého společníka firmy Jaro a ředitele provozovny Slavomíra Jaroše, který přítomnost vozidel potvrdil.
Štáb redakce Vysoká hra se vypravil na Chrudimsko, kde se nedaleko Chrasti nachází skladovací prostor firmy Jaro a bývalý střežený vojenský prostor. Deset minut po příjezdu před hlavní bránu areálu přijela na oznámení Policie České republiky. Vzhledem k odlehlosti celé oblasti je rychlost příjezdu obdivuhodná. Po vyjasnění práv a povinností účastníků padla nepochopitelná věta. Jeden z příslušníků PČR prohlásil, že zde policie nefunguje jako ochranka pro někoho. Nicméně žádný takový dotaz v diskuzi nepadl.
Investice do areálu
Podle dalšího zjištění a snímků se potvrdil předpoklad, že se v areálu nachází stará vojenská technika ve stavu, který ji spíše řadí mezi muzejní kousky. Nicméně jsme zaregistrovali připravené pásy pro možnou opravu vozidel BVP a vhodnou skladovací halu. Podle průzkumu zpoza plotu bylo patrné, že se do prostoru investuje, nový a kvalitní byl například kamerový systém u hlavní příjezdové brány.
Stopa po pásových vozidlech byla objevena v sousedním rozhlehlém areálu „Co vím, tak je tady dvojité střežení z toho důvodu, že zde byl muniční sklad. Pamatuji si, že v devadesátých letech létat majitel vrtulníkem,“ prohlásila místní obyvatelka na procházce. Tu ještě doplnil její partner. „Nejsem sice odsud, ale ten dvojitý plot je v těchto oblastech hodně neobvyklý.“
reportáž z místa doprovázel příjezd policie
Zhodnotí se investice?
Redakci Vysoké hry se podařilo objevit místo, kde jsou stopy po vykládce pásových vozidel. Šířka navíc odpovídá BVP stejného typu, který byl přivezen ze Slovenska. Nedaleko stojí jeřáb pro nakládku a vykládku takových vozů a k dispozici jsou v nedalekém areálu i náklady vozy. Hala, která stojí hned vedle má nová vrata zezadu i ze strany „Děláte z toho senzaci, která v tom není,“ reagoval telefonicky Slavomír Jaroš na otázky redakce. Podle jeho slov není jasné, kdo nakonec vozidla přivezená z oblasti Krupina využije. Kupce na zboží zatím firma podle jeho vyjádření nemá.
„Pravděpodobně technika půjde na náhradní díly, protože teď nemáme finálního zákazníka. Ještě uvidíme podle vývoje situace. Neděláme nic nelegálního, na vše máme opatřeny dokumenty,“ vysvětloval Slavomír Jaroš. Ten se nechal podle výpisu z obchodního rejstříku vyškrtnout jako společník firmy Jaro.
Vyhrožování likvidací
Nabízí se otázka, co za obchodem stojí? Při sledování nakládky v Krupině přišla za redaktorem dvojice slovensky mluvících občanů a důrazným způsobem dala najevo, že neexistuje, aby se redaktor vypravil za naloženým konvojem s vojenskou technikou. Napřímo přišla dvojice mužů vyhrožovat, i proto bylo podáno trestní oznámení na neznámé pachatele na oddělení slovenské police.
Proč teda byli na Slovensku tak nervózní, když se neděje nic nelegálního?
„Obchod se připravuje tři roky, to víte, teď je finální fáze, tak asi nechtěli, aby jim to nějak nevyšlo. Je nesmysl, že by technika putovala na Ukrajinu,“ vysvětloval Jaroš. Těžko si představit, že v případě normálního převozu by někomu vadilo, že si někdo pořizuje snímky a chce vědět, kam technika putuje. Redakce Vysoké hry i nadále bude celou situaci monitorovat a aktuálně informovat.
Ať už by se měla bojová technika použít napřímo v boji nebo měla skončit rozebraná na náhradní díly v „nestabilních“ zemích, je to podle vyjádření redakcí oslovený vojenských expertů nepředstavitelné. Stejně tak je nepředstavitelné že by se taková technika používala pro účely Armády České republiky. Nepravděpodobné je rovněž, že by jí měl koupit někdo ze státu spojeneckých v NATO. Otázkou pak zůstává, v jakém státě tato bojová technika skončí.
Tanky na farmě
Slovenská firma ROBUS se v minulosti již jednou výrazně podepsala pod pochybný obchod s vojenskou technikou. Informaci o kontraktu přinesl anglicky psaný web Slovac Spectator v dubnu 2006. Ten uvedl, že společnost ROBUS na podzim roku 2005 koupila od Ministerstva obrany SR celkem 79 tanků T-72. Přičemž podle smlouvy byla společnost povinna tanky sešrotovat a bylo zakázáno je prodat třetí osobě. I přes tento zákaz se nakonec prodej uskutečnil. Na Jaře 2016 pak bylo 16 provozuschopných tanků T-72 nalezeno ve skladu brambor na severním Slovensku a podle nejmenovaného zdroje existovaly náznaky, že měly být prodány do Íránu.