Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval, v pondělí to řekl novinářům na tiskové konferenci. Sdělení provázely silné emoce, které skoro připomínaly „vyhazov“ ze Superstar. Vojtěch se totiž při projevu o své rezignaci málem rozplakal. Ve svém poslovu pak dále poděkoval všem kromě rodiny. Už se spekuluje, kdo bude jeho nástupce. Vrátí se opět na výsluní aktuálně „odsunutý“ profesor Roman Prymula?
„Rozhodl jsem se, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví. Panu premiérovi jsem již svoji rezignaci dal,” řekl v úvodu Vojtěch s tím, že svoji rezignaci již předal premiérovi Andreji Babišovi (za ANO a dodal, že zůstane nadále poslancem dolní komory a bude se věnovat zdravotnictví.
„Na ministerstvo zdravotnictví jsem přišel s tím, abych prosadil určité změny. Epidemie koronaviru mi to neumožnila. Snažil jsem se udělat vše tak, aby se zdravotnictví posunulo dopředu. Funkci ministra zdravotnictví jsem dělal srdcem a ze všech sil,” pokračoval a zdůraznil, že se za jeho éry podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat. „Jsem přesvědčen, že jsem udělal maximum pro zvládnutí epidemie nemoci covid-19. Nemám se zač stydět,“ dodal emotivně.
Premiér Andrej Babiš jeho práci náležitě ocenil a bývalému ministrovi zdravotnictví za jeho práci poděkoval. „Moc děkuji Adamu Vojtěchovi za práci, kterou na zdravotnictví vykonal. Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk. Jsem přesvědčen, že kdyby veškerou svou energii nemusel vydat na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví,“ napsal na Twitteru předseda vlády Babiš.
Část opozice tvrdí, že odpovědnost nese právě i premiér Andrej Babiš. Například podle šéfky TOP O9 Markéty Adamové zatím stojí šéf hnutí ANO. Považuje to za předvolební tah. „Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil“, jde do Babiše Adamová.
Politici se Vojtěcha i zastávají. „Odcházející ministr zdravotnictví Vojtěch zvládal to, co mohl, navzdory tomu, koho musel poslouchat. Přeji mu v jeho profesním životě vše dobré a hlavně lepší výběr dalšího zaměstnavatele“, zastává se odcházejícího ministra místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).
Podobnou rétoriku razí i Piráti. Podle poslance Mikuláše Ferjenčíka se problém odstoupením Vojtěcha v žádném případě nevyřeší. „Základní problém českého přístupu k boji s epidemií nebyl ministr zdravotnictví, ale premiér, který místo řešení situace, pluje na vlně veřejného mínění. Tenhle problém se bohužel rezignací ministra zdravotnictví nevyřeší,“ komentoval na Twitteru rezignaci poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.
Odchod naopak vřele vítá například ODS, která po rezignaci dlouhodobě volá. Vojtěchův konec na resortu zdravotnictví nepřekvapil místopředsedu ODS Zbyňka Stanjuru. Odcházející ministr podle něj dlouhodobě nezvládal svou funkci. „Často se stalo, že (Vojtěch) něco rozhodl, pak běžel na kobereček k Andreji Babišovi a rozhodnutí změnil,“ doplňuje. Premiér se navíc před krajskými volbami snaží ukázat, že řeší krizi, tvrdí Stanjura.
Šéf KSČM Vojtěch Filip připouští, že patřil k Vojtěchovým kritikům. Na resortu se dle jeho slov nakupilo množství problémů. „Kvituji, že uznal sám, že to takto dál nejde,“ dodal předseda komunistů, kteří tolerují vládu.
V mediálním světě již probíhají spekulace o tom, kdo odcházejícího ministra nahradí. Do popředí šeptandy se dostává jméno profesora Romana Prymuly, který si svoje výslunní již na jaře zažil. Čím víc rostla jeho popularita, tím víc se díky Babišovi dostával do pozadí. Ten ho dal na odstavnou kolej „na čekanou“. Prymula se totiž stal vládním zmocněncem pro zdravotnictví.
Nad jménem budoucího ministra se zamýšlí i europoslanec Stanislav Polčák (STAN). „V naší zemi jsou 2 lidé, kteří by teď vzali funkci ministra zdravotnictví. Prvním je samozřejmě Karel Havlíček. Druhým je Roman Prymula. Jeho jmenování očekávám ještě dnes. Adam Vojtěch měl jedinou roli – obětní. A. Babiš ho obětoval, aby zastavil extrémní propad preferencí“, míní europoslanec.
Vláda rozhodla 25. května 2020 o zřízení funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví v rámci Úřadu vlády a s účinností od 1. června 2020 do ní jmenovala prof. MUDr. Romana Prymulu, CSc., Ph.D. Ten předtím zastával náměstka ministra pro zdravotní péči, a to od března 2017. Právě při první vlně koronaviru na jaře si získal do té doby příliš neznámý odborník, nebývalou popularitu.
Autor: ps