Dolní komora Parlamentu se ve středu dopoledne rozezněla v tónech prezidentské fanfáry. Do jednacího sálu za povstání poslanců a členů vlády totiž přišel prezident republiky Miloš Zeman, který, tak jako vloni vystoupil k návrhu zákona o státním rozpočtu. Zeman místo k řečnickému pultíku zamířil ke stolku zpravodajů, aby mohl vést projev v sedě. Vyjádřil se ke koronavirové epidemii a upozornil, že Česko si nemůže dovolit druhý lockdown, zadlužování tak označil za nezbytné.
„Doufám, že tato pozice nijak neohrozí hloubku mých myšlenek, se kterými vás za moment seznámím,“ okomentoval Zeman hned na úvod svůj „posed“ za stolkem zpravodajů. Vždy v minulosti projev přednášel za řečnickým pultíkem, u kterého se stojí.
Na úvod se zmínil o aktuální situaci týkající se koronavirové nákazy. „Já jsem se mimochodem dneska zhrozil, když jsem četl, že už je za den tři sta mrtvých. Kolegové, to je strašlivé číslo,“ řekl sedící Miloš Zeman, jehož bolest nohou je podle jeho slov „velmi intenzivní.“ Upozornil také, že v první vlně jsme museli opustit adoraci hospodářského růstu, abychom zachránili lidské životy. Druhá vlna, která přišla částečně i díky naší neopatrnosti a zasahuje zase spíše výdajovou stránku rozpočtu.
Prezident připomněl, že za svého politického působení již v pozici premiéra se snažil o snižování rozpočtového deficitu. Obrat nastal, když mezi nás vstoupila nová infekční nákaza koronavirem a svět se bezprecedentně změnil. „Už jako premiér jsem se snažil o snižování rozpočtového deficitu. V předchozích letech byl kontext rozpočtu neměnný, žili jsme v klidném období s mírným, ale trvalým ekonomickým růstem. Pak přišlo něco, co jsme asi nikdo nečekali. Přišla epidemie,“ prohlásil prezident ve Sněmovně s tím, že sám je teď vykolejený, když musí schvalovat významný deficit. „I když bych si přál, aby se při tom neplýtvalo,“ podotkl.
Připustil ale zároveň, že si nemůžeme dovolit druhý lockdown, proto je podle jeho názoru zadlužování nezbytné. „Velmi bych si přál, aby výdaje byly krátké a jednorázové. Právě proto jsem podpořil pět tisíc korun pro důchodce nebo Pětadvacítku pro OSVČ,“ dodal.
Zrušení superhrubé mzdy považuje za „hloupou diskuzi“
„Teď zde máme zapeklitý problém, který se jmenuje zrušení superhrubé mzdy,“ uvedl dál sedící prezident k výdajové stránce rozpočtu. „Neznám hloupější diskuzi,“ zdůraznil s tím, že podstata věci někde jinde, tedy ve výši daňové sazby. Podle Zemana je rozumný kompromis ve snížení daně z příjmu na dva roky.
Značně pozitivní postoj pak vyjádřil k programu Covid III, jako k základnímu programu, který nás má vyvést z ekonomické krize. „Ten vypadá docela rozumně,“ uvedl s tím, že Covid I a II se příliš nepovedl. Zdůraznil, že v tento program dostal své rozšíření o úvěry investiční. Dodal také, že investice do spotřeby mohou nakopnout růst HDP, ale nemají nic společného s růstem produktivity práce. Ekonomiku to zdaleka nezachrání. „Investice do spotřeby nakopnou ekonomiku, ale zapomíná se na to, že existuje také spoření. Lidé v této situaci budou preferovat úspory a rezervy na horší časy. Přeliv do úspor může být dominantnější než přeliv do spotřeby, “ uzavřel prezident.
Zeman před poslanci rovněž uvedl, že podporuje postupné odbourávání dotací na úkor úvěrů, které musíme splatit. „Na příjmové stránce by chtěl na rozdíl od nešťastníka Špidly sdělit, že zdroje nejsou“, řekl k příjmové stránce rozpočtu s tím, že si samozřejmě můžeme půjčit, ale musíme to splatit. Zeman se postavil také proti plýtvání a velkorysým návrhům. Například v podobě návrhu na snížení slevy na poplatníka. Znamená to opět, výrazný výpadek rozpočtových příjmů.
Závěrem pak popřál klidné Vánoce bez ohledu na stranickou příslušnost a poklidný nový rok.