V meziročním srovnání si ČEZ oproti předchozímu roku polepšil o 80,7 miliard korun, což rozhodně není zanedbatelná částka. Co s nabytými penězi plánuje udělat vláda? Poslanec Roman Bělor (STAN) se klaní ke snížení schodku státního rozpočtu. Jeho kolega Martin Kolovratník (ANO) by naopak využil příležitosti a odkoupil podíly minoritních akcionářů.
Vláda je vlastníkem 70 % akcií společnosti ČEZ, meziroční nárůst zisků firmy tedy znamenal i přísun do státní pokladny. Co s penězi plánuje udělat vláda a chystá se odkup podílů minoritních akcionářů firmy? Na toto téma uspořádal server iROZHLAS rozhovor s poslanci Romanem Bělorem (STAN) a Martinem Kolovratníkem (ANO).
Podle Bělora půjdou zdroje na pokrytí státního schodku a jako kompenzace pro odběratele energií, které postihlo silné zdražování. K možnosti zestátnění ČEZu se poslanec příliš pozitivně nepostavil. Podle jeho slov jde o velmi složité téma. Kromě toho, by to vládu stálo několik miliard, což v současné situaci není možné. „Něco znárodnit nebo vykoupit akcie není tak jednoduché, jak se to řekne a pro stát by to znamenalo enormní náklady,“ komentuje politik. K tomu je tu komplikovaná situace na evropském trhu v podobě ČEZu jako legislativou vázaného vývozce. Nicméně pokud by vláda o takovéto akci vůbec uvažovala, rozhodně by to podle Bělora nebylo veřejně známé a on o tom nic neví. Poukazuje na fakt, že ve chvíli, kdy by vláda zveřejnila případný záměr skupovat akcie, jejich cena by vyskočila ještě výše. Což samozřejmě není žádané. Pokud tedy k něčemu takovému dojde, rozhodně o tom nebudeme vědět předem.
Na druhou stranu Kolovratník zase poukazuje na fakt, že by se vláda měla o zestátnění ČEZu pokusit, protože by to podle něj mělo velké ekonomické přínosy pro stát. Byla by to jedna z možných cest ke snížení cen energie, což by pro firmy znamenalo nižší výdaje, tedy vyšší čisté zisky a spolu s tím roste i HDP. „Zvýšené náklady na výkup ČEZu by se státu během několika let vrátily, tím, že by lépe fungovala ekonomika,“ říká poslanec. Podle jeho názoru se k tomu mělo přistoupit již během loňského června, kdy vláda tento návrh poprvé nadnesla. „Vláda už v polovině června hovořila o tom, že by ČEZ zestátnila, že by vykoupila minoritní akcionáře,“ komentuje Kolovratník. „Ale bohužel v tom nic nekoná.“
Situace je to tedy složitá a na další korky vlády si ještě musíme počkat. Zda se jedná o promarněnou příležitost, nebo naopak by se stát jen zbytečně zadlužil, ukáže teprve další vývoj.